Politike

Politike

Politika, fjala vjen nga greqishtja pólis, "shtet qytet" apo "bashkësi e shumfishtë". Politika është përgjigje ndaj problemeve te shoqërisë me ane te vendimeve te detyrueshme për gjithë shoqërinë, është marrëdhënie ndermjet njerëzve, grupeve a shoqërive lidhur me vendime a mosvendime te detyrueshme për gjithë shoqërinë ose ndermjet shoqërive si dhe për zbatimin dhe ndryshimin e këtyre vendimeve.

Konceptimi i politikes sipas Max Weber : "synimi për pjesmarrje ne pushtet ose për ndikim ne shpërndarjen e pushtetit qofte nepermjet shteteve, qofte brenda nje shteti ndermjet grupeve me pushtet te cilat i përfshin ai... kush ben politike synon pushtet".

Politika është një proces me të cilin grupe njerëzish të marrin vendime kolektive. Termi është aplikuar në përgjithësi sjelljen brenda qeverive civile, por politika ka qenë vëzhguar në ndërveprime të tjera të grupit, duke përfshirë institucionet e koorporatave, akademike dhe fetare. Ai përbëhet nga "marrëdhëniet shoqërore duke përfshirë autoritetin ose fuqinë" dhe i referohet për rregullimin e një njësie politike,dhe në metodat dhe taktikat e përdorura për të formuluar dhe zbatuar nga politika.

Fjala "Politikë" vjen nga fjala greke Πολιτικά (Politika) nga i mençur (adj.), modeluar mbi punët "e Aristotelit e shtetit", emri i të librit të tij për qeverisjen dhe qeverive, që ishte dhënë në mesin e shekullit të 15-anglisht ""Polettiques Latinised". Në latinisht, kjo ishte "politicus" dhe në frëngjisht "politique". Kështu ajo u bë "politikë" në anglishten e Mesme.

 • Rama i përgjigjet Bashës: Po vë kushte që nuk të takojnë

  Kryeministri Rama reagoi menjëherë pas akuzave të kreut të PD-së Basha se po tenton të prishë negociatat e arritura deri më tani nga takimi Rama-Meta-Basha.Kreymistri akuzoi kreun e PD-së Lulzim Basha se po kërkon të negociojë kushte që për

 • Meta: Nuk do të ketë qeveri teknike Pikat kryesore të intervistës

  Kreu i Kuvendit dhe i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta bisedoi dje me gazetarin Blendi Fevziu për zhvillimet më të fundit politike në vend. Më poshtë po sjellim një përmbledhje të pohimeve kryesore të tij.Për koalicionin PS-LS

 • Basha: Rama prishi marrëveshjen e arritur dje

  Kreu i PD-së Lulzim Basha akuzoi sot kryeministrin Rama se ka prishur marrëveshjen e negociuar dje gjatë takimit Rama-Meta-Basha, për dy çështjet e mbetura pa zgjidhje.Deklaratën e djeshme të kryeministrit Rama se shumica i ka siguruar 94 v

 • Rama-Basha-Meta: do të vazhdojnë negociatat

  Treshja Rama-Basha-Meta ka rënë dakord për të negociuar për arritjen e nje konsensusi nisur nga varianti hibrid i propozuar nga ndërkombëtarët. Për këtë qëllim, secila palë ka caktuar nga një përfaqësues: Engjëll Agaçe (PS), Oerd BYlykbashi (PD) d

 • Përfundon takimi Rama-Meta-Basha

  Përfundoi rreth ores 17:30 takimi mesKryeministrit Rama, Kryeparlamentarit Meta dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha.Askush nuk ka dhene sqarime mbi atë se çfarë mudn të jetë arritur mes tyre.Kryetari i opozitës Lulzim Basha u shpre s

 • Shoqëria civile në shërbim të parasë e jo të qytetarëve

  Një grup organizatash jo fitimprurëse protestuan sot përpara Kuvendit dhe kërkuan miratimin e reformës në drejtësi.Edhe pse protesta u etiketua si reagim i shoqërisë civile, u duk se ajo mund të jetë nxitur nga organizata shumë të afërta me

 • Kriza e re politike Pesë gjëra që kemi kuptuar

  Situata politike në vend ka kaluar nga ngërçi për miratimin e reformës në drejtësi në një krizë politike të shumicës qeverisëse.Si erdhëm deri këtu? Çfarë kemi kuptuar deri tani? Më poshtë, janë pesë gjëra që kemi kuptuar deri tani.Z

 • Lulzim Basha: Qeveria teknike domosdoshmëri, pranoj ftesën për takim

  Kryetari i PD Lulzim Basha deklaroi sot se mbështet qëndrimin e kreut të LSI-së Ilir Meta për krijimin e një qeverie teknike për të organizuar zgjedhjet në vend.Më anë të një njoftimi, Zoti Basha vlerësoi faktin se LSI, pjesë e qeverisë, u

Zgjedhjet 2015

Zgjedhjet, 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Zgjedhjet 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Paraja jashtë bankave ka shënuar një rritje të fortë në muajin maj, një tendencë kjo që është vërejtur pothuajse gjithmonë në dy muajt përpara zgjedhjeve.Sipas statistikave t&

7 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama