Politike

Politike

Politika, fjala vjen nga greqishtja pólis, "shtet qytet" apo "bashkësi e shumfishtë". Politika është përgjigje ndaj problemeve te shoqërisë me ane te vendimeve te detyrueshme për gjithë shoqërinë, është marrëdhënie ndermjet njerëzve, grupeve a shoqërive lidhur me vendime a mosvendime te detyrueshme për gjithë shoqërinë ose ndermjet shoqërive si dhe për zbatimin dhe ndryshimin e këtyre vendimeve.

Konceptimi i politikes sipas Max Weber : "synimi për pjesmarrje ne pushtet ose për ndikim ne shpërndarjen e pushtetit qofte nepermjet shteteve, qofte brenda nje shteti ndermjet grupeve me pushtet te cilat i përfshin ai... kush ben politike synon pushtet".

Politika është një proces me të cilin grupe njerëzish të marrin vendime kolektive. Termi është aplikuar në përgjithësi sjelljen brenda qeverive civile, por politika ka qenë vëzhguar në ndërveprime të tjera të grupit, duke përfshirë institucionet e koorporatave, akademike dhe fetare. Ai përbëhet nga "marrëdhëniet shoqërore duke përfshirë autoritetin ose fuqinë" dhe i referohet për rregullimin e një njësie politike,dhe në metodat dhe taktikat e përdorura për të formuluar dhe zbatuar nga politika.

Fjala "Politikë" vjen nga fjala greke Πολιτικά (Politika) nga i mençur (adj.), modeluar mbi punët "e Aristotelit e shtetit", emri i të librit të tij për qeverisjen dhe qeverive, që ishte dhënë në mesin e shekullit të 15-anglisht ""Polettiques Latinised". Në latinisht, kjo ishte "politicus" dhe në frëngjisht "politique". Kështu ajo u bë "politikë" në anglishten e Mesme.

 • Reforma në drejtësi, pranohet nga të gjithë ftesa e Metës për takim

  Duket se sot do të zhvillohet takimi mes Kryeministrit Rama, kreut të PD-së Lulzim Basha, kreut të Kuvendit Ilir Meta e ambasadorëve Lu e Vlahutin për reformën në drejtësi.Ftesës së bërë një ditë më parë nga Zoti Meta për takim shumëpalësh,

 • Lulzim Basha: Qeveria teknike domosdoshmëri, pranoj takimin

  Kryetari i PD Lulzim Basha deklaroi sot se mbështet qëndrimin e kreut të LSI-së Ilir Meta për krijimin e një qeverie teknike për të organizuar zgjedhjet në vend.Më anë të një njoftimi, Zoti Basha vlerësoi faktin se LSI, pjesë e qeverisë, u

 • Ilir Meta: qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme

  Ilir Meta ka propozuar sot miratimin me konsensus të reformës dhe krijimin menjëherë të një qeverie tenike që do përgatisë zgjedhje të parakohshme.Këtë zgjidhje ai e ka justifikuar me klimën e mosbesimit që ekziston jo vetëm mes palëve poli

 • Edi Rama i bën thirrje Lulzim Bashës për kompromis

  Kryeministri Edi Rama i bëri sot një thirrje publike Kryetarit të PD-së Lulzim Basha, ku thekson edhe një herë se do të mbështesi çdo propozim të PD-së, i cili do të ketë mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së. Kryeministri shtoi se pengesa e fundit e PD

 • Edi Rama i bënë thirrje Lulzim Bashës për kompromis

  Kryeministri Edi Rama i bëri sot një thirrje publike Kryetarit të PD-së Lulzim Basha, ku thekson edhe një herë se do të mbështesi çdo propozim të PD-së, i cili do të ketë mbështetjen e SHBA dhe BE. Kryeministri shtoi se pengesa e fundit e PD-së se

 • Basha refuzon takimin me Kryeministrin Rama

  Kryetari i PD Lulzim Basha ju përgjigjë thirrjes publike të Kryeministrit Rama për kompromis.Në mesazhin e tij, Zoti Basha bëri me dije se:Më poshtë përgjigjia e plotë e Zotit Basha:

 • Rama: Gati të takohem me Bashën

  Kryeministri Edi Rama i jep të drejtë Ambasadorit amerikan Lu dhe shprehet se është i gatshëm të takoj Kryetarin e PD-së Basha, në çdo moment.Në një takim me student të juridikut dhe magjistraturës në Kryeministri, Zoti Rama tha se:

 • Ambasadori Lu: Basha dhe Rama të takohen ballë për ballë

  Amerika shprehet e zgjënjyer me përgjigjen e Zotit Basha ndaj propozimit hibrid dhe e akuzon atë se ka shkelur premtimin që ka bërë të dielën përpara Zëvendës Sekretares amerikane të Shtetit Victoria Nuland. Ambasadori Amerikan Donald Lu i kërkon

 • Ambasadori Lu: Basha dhe Rama të takohen

  Amerika shprehet e zgjënjyer me përgjigjen e Zotit Basha ndaj propozimit hibrid dhe e akuzon atë se ka shkelur premtimin që ka bërë të dielën përpara Zëvendës Sekretares amerikane të Shtetit Victoria Nuland. Ambasadori Amerikan Donald Lu i kërkon

 • LSI bëhet faktori kyç për (mos)miratimin e reformës në drejtësi

  LSI ka mbyllur, praktikisht, çdo mundësi që reforma në drejtësi të miratohet më 21 korrik në formën që është depozituar në Kuvend.Dje dhe sot Kryetari i LSI-së dhe i Kuvendit Ilir Meta ka bërë dy deklarata për mediat thelbi i të cilave ësht

 • Basha dhe Meta kërkojnë konsesus

  Kryetari i PD-së Lulzim Basha dhe Kryetari i LSI-së Ilir Meta deklaruan sot se reforma në drejtësi duhet të miratohet me dakordësinë e të gjitha palëve.Zoti Basha, në deklaratën e tij, i kërkon Kryeministrit Edi Rama të votojë propozimin e

Zgjedhjet 2015

Zgjedhjet, 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Zgjedhjet 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Paraja jashtë bankave ka shënuar një rritje të fortë në muajin maj, një tendencë kjo që është vërejtur pothuajse gjithmonë në dy muajt përpara zgjedhjeve.Sipas statistikave t&

7 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama