Sociale

Sociale

Lajme dhe informacione sociale.

 • Si i zhvat shteti turistet e huaj, paguajne dyfish bileten ne Butrint

  Eshte ne kufijte e absurdit vendimi qe ka nxjerre Zyra e Administrimit te Butrintit qe drejtohet nga Gjergji Mano. Siç deshmohet ne kete shkrese vendosur ne hyrje te qendres historike dhe turistike bileta e nje vizitori te huaj eshte 700 leke, ndersa per vendasit 300 leke, ndersa per veteranet e luftes 150 leke.

 • Kosto e jeteses ne bote, Tirana mbetet me e shtrenjta ne rajon

  Jetesa ne kryeqytetin shqiptar, nje te huaji i kushton me shume se ne Maqedoni, Serbi e Bosnje. Ndonese Shqiperia renditet nder 20 qytetet me te lira ne bote, serish ajo mbetet me e shtrenjta ne rajon. Te dhenat jepen ne Indeksin e Kostos se Jeteses 2016, publikuar se fundmi nga Mercer.

 • Nis sezoni turistik ne Theth

  Celja zyrtare e sezonit turistik ne Theth kulmoi me aktivitete te larmishme permes veprimtarise 'Dita e Bjeshkes- Thethi, mrekullia e alpeve shqiptare', qe perkon me 50-vjetorin e shpalljes se Thethit, Park Kombetar.

 • Shqiptaret ndryshojne fene: 13 mije myslimane u konvertuan ne te krishtere

  Nje Studim me titull 'Besimtaret ne Krisht me te kaluar myslimane: Nje Census global', me autore Duane Alexander Miller, nga Universiteti 'St. Mary's' ne San Antonio, Texas dhe Patrick Johnstone, nga WEC International Singapore, e nxjerr Shqiperine ne vendin e pare ne Europe, mes besimtareve te krishtere, te cilet jane konvertuar si te tille pasi me pare kane qene myslimane.

 • Shqiperia, vendi me i rrezikshem ne Europe per te jetuar

  Shqiperia rezulton te jete nje nga vendet me te ekspozuara ndaj katastrofave natyrore. Sipas studimit World Risk Report, vendi yne ka sigurine me te ulet jo vetem ne rajonin e Ballkanit, por ne te gjithe Europen.

 • Dyfishohen cmimet e biletave drejt Italise

  Nese do te presesh nje bilete tani per te udhetuar ne vere ne Rome, apo Milano eshte veshtire qe te gjesh nje bilete nen 200 euro (vajtje ardhje), ndersa drejt Barit e gjen me 180 euro.

 • Zvicra ndihmon Shqiperine per te bere guida turistike

  Per here te pare do te rregullohet me ligj certifikimi dhe standardizimi i guidave turistike ne Shqiperi. Ky proces parashikohet te perfundoje ne fund te vitit te ardhshem, kohe ne te cilen do te miratohen edhe aktet nenligjore te ligjit te ri te turizmit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama