31 Mars 2024

E vendosur në jug të gadishullit piktoresk Iberik, provinca spanjolle e Andaluzisë është në listën e dëshirave të çdo udhëtari.

Sot është një nga destinacionet turistike më të vizituara në Evropë, njihet edhe si kryeqyteti i prodhimit të vajit të ullirit, por edhe një hapësirë ​​jetese që favorizon jetëgjatësinë.

Natyra e bukur, qytete të mrekullueshme, atmosferike, kulturë dhe art i jashtëzakonshëm, histori e pasur, sasi të pakufizuar dielli, 1000 kilometra vijë bregdetare, plazhe magjepsëse që magjepsin me shikim të parë.

E gjithë kjo fshihet në Andaluzinë magjike, por është pak i njohur fakti se aty ndodhet shkretëtira më e madhe në Evropë.

Një nga veçoritë e Gadishullit Iberik është sigurisht shkretëtira e bukur Tabernas, të cilën ekspertët e quajnë “shkretëtirë e vetme e vërtetë në kontinentin evropian“.

Ndodhet në Andaluzi në juglindje të Spanjës, dhe toka e saj e thatë, si dhe shkëmbinjtë dhe formacionet mbresëlënëse, e bëjnë atë një destinacion unik që tërheq adhuruesit e natyrës, aventurierët dhe prodhimet filmike nga e gjithë bota.

Shkretëtira Tabernas mbulon rreth 280 kilometra katrorë dhe ndodhet midis Sierra de los Filabres në veri dhe Sierra Alhamila në jug.

Klima në këtë zonë është tipike për kushtet e shkretëtirës, ​​me temperatura jashtëzakonisht të larta gjatë verës dhe me pak reshje gjatë gjithë vitit. Ky mjedis i ashpër krijon një mjedis ideal për një shumëllojshmëri të florës dhe faunës që janë përshtatur me kushtet ekstreme.

Ajo që e bën Tabernas edhe më intrigues është historia e pasur e filmit. Konkretisht, që nga vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar, kjo shkretëtirë spanjolle ka shërbyer si një sfond i përsosur për prodhime të shumta filmike, dhe këtu janë filmuar disa nga klasikët si “Lawrence of Arabia” ose “I mirë, i keqi”./abcnews.al