Posts under Blogu i Udhëtarit

Betonieret ne Parkun Artificial te Tiranes

Plot 37 betoniere jane shkarkuar brenda pak ditesh ne park sipas xhirimeve te aktivisteve. Epo ndaj do behej e gjitha kjo ne menyre tinzare, te pershpejtuar, jo transparente, e pa konsultime paraprake.. se cili qytetar me mendje te shendetshme do e pranonte kete masaker ne te vetmin gjelberim te ngelur (?!) Tani qe ka material […]

Rruga “Edi Rama”

E qarte qe RILINDASIT tane nuk presin vdekjen te behen te famshem! Pas Rruges: “Xhorxh Bush” e “Bill Klinton”, tani ne Tirane, ose me sakte ne Surrel prane Chateu Rexhekri dhe Chateu Surreal (emrat jane real dhe jo pjelle e fantazise) kemi dhe Rrugen “Edi Rama”. Kuptohet kjo rruge nuk eshte krijuar ne kohen e […]

„Mjaft me shkaterruat te vetmen hapesire te gjelber qe kemi“

  Vetem pak dite pas mbylljes se zgjedhjeve vendore, qeveria shqiptare nepermjet zyres Atelier Albania [1], publikon ne faqen e saj ne rrjetin social Facebook [2] nje ftese per prezantim publik te projekteve te dorezuara ne konkursin si me poshte: “KONKURS NDËRKOMBËTAR PËR IDE ARKITEKTONIKE me fokus MASTER PLANIN E HYRJES SË PARKUT TË TIRANËS […]

Turistet çekë i vrava dhe unë!

Permbledhje e shkurtër: Shkrimi arsyeton se ai vrases i pabese eshte nje reflektim i shoqerise shqiptare sot, ku vjedhja eshte bere rruge e krimi eshte bere legjitim. Per kete fajin e ka shoqeria jone e te gjithe duhet te reflektojme. Ndërsa sot te gjithë po ndjehemi te skandalizuar nga lajmi i vrasjes se dy te […]

Yjet e Gjermanise pozojne me stafin e Hotel Tirana International

Sot ndeshja e madhe Shqiperi – Gjermani All Stars. Hotel Tirana International kishte kenaqesine te mirepreste skuadren kombetare te Gjermanise. Dhe perfituan nga rasti te pozojne ne nje foto qe po e percjellim me poshte. Yjet e futbollit gjerman – Fredi Bobic, Lars Unger, Michael Schultz etj.. Per skuadren tone jane konfirmuar trajnerët Astrit Hafizi […]

Vendi i shqiponjave

Shkruan: Anna Howis Shqipëruar Haxhi Dulla -Varshave Dashuria ime ndaj Shqipërisë ka filluar diku para një viti, kur për herë të parë kisha të bëja me këtë vend. Për historinë e këtij vendi, kam lexuar mjaft, por sot nuk do të shkruaj për këtë. Kam dëshirë të shprehë opinionin tim, si dhe përshtypjet personale të […]