Posts under Kultura

Foto-lajm me rastin e ditëlindjes se At Gjergj Fishtës

E Diela e 23 Tetorit shënoi 145-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës. Flamuri i kombit valvitet pranë bustit të vetmuar dhe të autorit të Lahutës së Malcisë të harruar, para shtëpisë gërmadhë ku dikur banonte poeti kombëtar, At Gjergj Fishta – dhe siç shihet në fotografinë më poshtë, në shkatërrim e sipër. Megjithse shteti […]

E Drejta Historike e Luginës për Liri!

Lugina e Preshevës, si nocion gjeografik dhe politik që përfshinë komunat Shqipëtare, ende të mbetura nën okupimin e Serbisë, kanë të drejtën historike, gjeografike, etnike-kombëtare, juridike, politike, ekonomike etj, që të aspirojnë Lirinë. Liri që nënkupton Bashkim me trungun amtarë- Kosovën, pjesë e së cilës ishte historikisht, politikisht( para okupimit serbë), gjeografik, etnik-kombëtar, juridik etj. […]

Romeo e Xhulieta e Predrag Miki Manojlviqit ne Prishtine

Kemi kënaqësinë t’ju vnojmë në dijeni që premiera e shfaqjes së përbashkët sërbo-shqiptare “Romeo e Xhulieta”, nga Uilliam Shekspiri, në regji të Predrag Miki Manojlviqit, prodhuar nga Qendra Multimedia (Prishtinë) dhe Radionica Integracija (Beograd), do të ket premierën kosovare me datë 15 maj, 2015, në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Shfaqjet e radhës do të jepen […]

LUFTA NË KOHËN E DASHURISË në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Shfaqja më e re e Qendrës Multimedia “Lufta në Kohën e dashurisë” do të ketë premierën botërore me 5 maj (2015) nga ora 20:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Autor: Jeton Neziraj Regjia: Blerta Neziraj Aktorë: Aurita Agushi, Shengyl Ismaili, Shkelzen Veseli, Albulena Kryeziu, Molikë Maxhuni. Koreografia: Adrienne Hart Muzika: Gabriele Marangoni Skenografia e kostumet: […]

Shoqëria Shqiptare “Iliria” mbajti Mbledhjen e Gjashtë të Përgjithshme

Në Lyon më 19 prill 2015, u mbajt Mbledhja e Gjashtë e Përgjithshme e Shoqërisë Shqiptare “Iliria”. Në pikat e rendit të ditës ishte paraparë një analizë punës së deritashme të Shoqërisë, ndryshimet statutore si dhe zgjedhjet e reja për Kryesi të Shoqërisë. Gjatë punimeve të Mbledhjes u shqyrtuan të gjitha aktivitetet e zhvilluara të […]

Komedia “Fluturimi mbi teatrin e Kosovës” në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Prishtinë, 17 Prill, 2015 Komedia antikombëtare e autorit kosovar Jeton Neziraj “Fluturimi mbi teatrin e Kosovës” do të rishfaqet nesër (e premte, 17 prill) në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Kjo komedi është shfaqur me sukses në dhjetra teatro të tjera në Kosovë e në Evropë. Regjinë e saj e ka bërë Blerta Neziraj, kurse luajn […]

Dy fjalë mbi librin “Dy dekada me shqiptarët e Francës” të autorit Abaz Pllana

Lyon, Mars 2015 Dr. Faik Qytyky Në festën e tetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, organizuar nga Shoqëria Shqiptare “Iliria” e komunitetit shqiptar në Lion të Francës, patrioti dhe veprimtari i njohur i çështjes sonë kombëtare, Abaz Pllana, promovoi librin e tij të ri “Dy dekada me shqiptarët e Francës” . Libri i zotit Abaz është […]