Category: Njoftime Shtypi

Z

Zgjimi i këngës arvanite

Nga: Luan Rama Ishte vërtet diçka jo e zakontë ta ridëgjoja këto ditë të njëjtin disk me këngë të vjetra arvanitase që kisha dëgjuar njëzet vjet më parë në shtëpinë e mikes sonë franko-shqiptare Solange

M

Muzeu i Pejes

Muzeu i Pejes eshte i ndare ne dy seksione: Sektorin e arkeologjisë dhe sektorin e etnologjisë. Muzeu i Pejës paraqet një thesar të pasur me gjurmë lashtësie  jo vetëm nga rajoni i Pejës por edhe

“Arti si mëkat” i Ismail Kadarese doli ne librari.

Doli ne në shitje librin e tij të ri të titullar “Arti si mëkat” i Ismail Kadarese. Në faqen zyrtare të “Onufrit” gjithashtu është publikuar edhe një fragment nga libri. “Ka dy fate artistësh. Një

A

AGIM FAJA (14 mars 1939-27 qershor 2017), Piktor. (+FOTO)

Agim Faja ka lindur në Shijak në 14 mars 1939, ai ka mbaruar Shkollën e Mesme Pedagogjike në Elbasan në vitin 1954 dhe më pas shkon në liceun artistik Jordan Misja në Tirane, ku përfundon studimet

K

Kisha e Profet Ilias, 1929 (+ Foto)

Nga: Kastriot Dervishi, Piktor, ish Drejtor i muzeut Onufri Berat. Kisha e Shën Ilias është e vetmja kishë e ndërtuar në fillim të shekullit të XX-të në Berat. Ajo është ndërtuar në vitin 1929 në

P

Portret i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut nga fillimet e shek. XIX, viti 1828

Nga Jahja Drancolli. Portret i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut nga fillimet e shek. XIX. Portreti në fjalë pothuajse fare i panjohur për historiografinë tonë është një riprodhim i zbuluar në biografinë e parë të shkruar

I

Ismail Kadare nderohet me çmimin “Nonino 2018”

Ismail Kadare nderohet me çmimin “Nonino 2018” Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare është fituesi i edicionit 2018 të Çmimit Nonino, promovuar për 43 vjet nga distileria e Percoto (Udine) dhe i destinuar për figura

B

Botim ne Vitin e SKENDERBEUT – “Flamuri i Kombit Shqiptar” i autorit Jaho Brahaj.

Ne kuadrin e VITIT te SKENDERBEUT, Ministria e Kulturese Tirane, e hapi serine e Botimeve Jubilare me ribotimin e studimit monografik FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR, me autorsine time. Eshte Gjergj Kastrioti Skenderbeu Ai, i cili

Nga Jaho Brahaj Ne kuadrin e Vitit te Skenderbeut, Ministria e Kulturese Tirane, e hapi serine e Botimeve Jubilare me ribotimin e studimit monografik FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR, me autorsine time. Konstitucionalisht eshte Gjergj Kastrioti

V

Vuçiç po përgatit njohjen e Kosovës, kisha Ortodokse: Presidenti është tradhtar!

Një pjesë e krerëve të Kishës Ortodokse Serbe kanë frikë se presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, po bën gati njohjen e pavarësisë së Kosovës. Më i zëshmi ndër ta ka qenë ai që përfaqëson Malin e