‘Në prag të katastrofës’: Lufta e Evropës me Covid merr një kthesë për keq

– 17.10.20

Pwrkthyer nga The Guardian

Vala e dytë e koronavirusit në Evropë mori një kthesë dramatike për keq këtë javë, duke detyruar qeveritë në të gjithë kontinentin të bëjnë zgjedhje të vështira pasi më shumë se një duzinë vendesh raportuan numrin e tyre më të lartë të infeksioneve të reja.

Në Francë, 18 milion njerëz në nëntë qytete të mëdha rrezikojnë një gjobë nga e shtuna nëse nuk janë në shtëpi deri në orën 21:00. Në Cceki, shkollat ​​janë mbyllur dhe studentët e mjekësisë po regjistrohen për të ndihmuar mjekët. Të gjithë baret dhe restorantet holandeze janë të mbyllura.

Austria, Belgjika, Republika Çeke, Franca, Gjermania, Italia, Hollanda dhe Polonia janë midis vendeve që kanë thyer të dhënat ditore të rasteve, duke bërë që Organizata Botërore e Shëndetësisë të bëjë thirrje për një përpjekje “pa kompromis” për të ndaluar përhapjen. Fatkeqësisht, kjo kërkon bërjen e të gjitha kompromiseve, por të pamundura.

Shumica e qeverive evropiane hoqwn bllokimet e rrepta gjatë verës për të ringjallur ekonomitë e shkatërruara nga vala e parë e pandemisë. Kthimi i aktivitetit normal, nga baret e mbushura në terma të rinj akademikë, ka nxitur një rritje eksponenciale të infeksioneve.

Me infeksionet në të gjithë kontinentin që thyejnë barrierën prej 120,000 në ditë, autoritetet duhet të forcojnë edhe një herë kufizimet për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes – ndërsa bëjnë gjithçka që munden për të shmangur shkatërrimin e vendeve të punës tashmë të rrezikuara dhe të jetesës.

Në Francë, e cila raportoi më shumë se 30,000 infeksione të reja të enjten, presidenti Emmanuel Macron tha se ishte e nevojshme një shtetrrethim për të ndaluar shtimin e rasteve.

Qeveria do të vendosë 12,000 policë për ta zbatuar atë dhe do të shpenzojë një shtesë prej 1 miliardë eurosh për të ndihmuar bizneset tashmë të goditura në sektorët e argëtimit dhe mikpritjes. “Ne nuk mund të jetojmë normalisht ndërsa virusi është këtu”, tha kryeministri, Jean Castex.

Kambanat e alarmit kanë filluar të bien gjithnjë e më fort në Gjermani, e cila ka një nga rekordet më të forta të koronavirusit në Evropë, por raportoi më shumë se 6,600 raste në 24 orë të enjten – 300 më shumë se niveli i saj i mëparshëm në fund të marsit.

Kancelarja, Angela Merkel dhe 16 guvernatorët shtetërorë të vendit, të cilët janë përgjegjës për vendosjen dhe heqjen e kufizimeve, ranë dakord të shtrëngojnë rregullat e veshjes së maskave, të detyrojnë hekurat të mbyllin herët dhe të kufizojnë tubimet në zonat ku normat e infektimit janë të larta.

Gazeta Shqiptare