Tirana Kulturore 3 - 10 Prill

Tirana Kulturore 3 - 10 Prill

 • Filmi i animuar shqiptar ne AQSHF

  Arkivi Qendror Shteteror i Filmit (AQFSH) muajin prill ia ka kushtuar filmit te animuar shqiptar. E gjithe historia e filmit te animuar shqiptar do te prezantohet ne nje muaj ne ekranin e kinemase se ketij institucioni. Çdo te merkure, ora 12:00, ne sallen e tij te kinemase, do te projektohen vepra te nje regjisori te caktuar. 'Muaji i Animacionit', siç eshte quajtur ky aktivitet, hapet me 6 pri

 • Traviata rivjen ne TOB

  9 vite më parë
  'Traviata' rivjen ne TOB

  Teatri i Kombetar i Operes dhe Baletit ringjit ne skene, ne datat 2,3, 4 dhe 5 prill, ora 19:00, operen “Traviata” te Verdit nen dirigjimin e italianit Peter Tiboris. Historia tragjike e dashurise se Violetes me Alfredon do te kendohet kete here nga 100 artiste.

 • Java e gjithe - perfshirjes ne Tirane

  Ne kuadrin e 'Javes Gjithe- perfshirese', qe organizohet nga British Council nga data 4 deri ne 8 prill ne Shqiperi, do te zhvillohen disa aktivitete kulturore-artistike edhe ne Tirane.

 • Koncert i pianistit Gjollma

  Pianisti shqiptar Marin Gjollma do te jap ne daten 6 prill, ora 18:00, ne sallen e madhe te Ambasades se Republikes Federale te Gjermanise ne Tirane nje koncert recital me muzike nga veprat e Ludwig van Beethoven, Franz Liszt, Robert Schumann dhe Sergei Rahamaninov

 • Nje dirigjent spanjoll ne Akademine e Arteve

  Ne vijim te koncerteve per sezonin artistik janar-qershor Orkestra Simfonike e RTSH do te jap ne daten 8 prill, ora 19:00, ne sallen e madhe te Akademise se Arteve ne Tirane, nje koncert nen drejtimin e dirigjentit spanjoll Carlos Dominguez, Nito, dhe me kitaristin Admir Doci.

 • Shtrigat e Salemit ne TK

  9 vite më parë
  'Shtrigat e Salemit' ne TK

  Premiera e drames 'Shtrigat e Salemit' e dramaturgut te njohur amerikan Artur Miller ngjitet ne skenen e Teatrit Kombetar ne Tirane ne datat 2 dhe 3 prill si dhe me 8,9 dhe 10 prill, ora 20:00. Kjo drame vjen nen regjine e Spiro Dunit si nje drame pa kufij

 • Shekspiri ne 'Shekspirin' e Metropolit

  Teatri i Metropolit ne Tirane shfaq ne daten 2, 3, 7, 8, 9 dhe 10 prill, ora 20:00, premieren e tragjedise se famshme te Shekspirit 'Romeo dhe Zhuljeta' ne sallen “Shekspir” te ketij teatri. Kjo tragjedi e shkruar nga Uilliam Shekspir vjen me regji te Kiço Londos dhe kostumografi te Blerina Kokones.

 • Piktori Mulliqi ekspozon ne Galerine e Arteve

  Ne sallen e ekspozitave te perkohshme te Galerise Kombetare te Arteve ne Tirane, ne daten 6 prill do te çelet nje ekspozite personale e piktorit kosovar Musilim Mulliqi, e cila do te qendroje e hapur deri ne daten 30 prill.

 • Piktori Golemi ekspozon ne 'Kledio'

  Ne galerine private 'Kledio' ne Tirane eshte hapur nje ekspozite vetjake e piktorit Arben Golemi. Golemi paraqet ne kete ekspozite te titulluar 'Trouble' disa piktura dhe vizatime.

 • Edi Hila ne galerine Zeta

  9 vite më parë
  Edi Hila në galerinë 'Zeta'

  Piktori Edi Hila ka hapur ne galerine private 'Zeta' ne kryeqytet nje ekspozite vetjake te titulluar 'Viti ‘11'. Ekspozita e perbere nga tete tablo dy pjese: njera eshte bota e ё ndahet n vogel, e parendesishme, me dy diptik qe mbajne titullin 'Periferi' dhe nje portret.

 • Piktori Kucana ne Akademine e Artev

  Ne galerine e Akademise se Arteve ne Tirane, piktori shqiptar Arben Kuçana ka hapur nje ekspozite vetjake te titulluar 'Udhet'. Pasioni i piktorit Arben Kuçana per pikturen i nenshtrohet nje qendrimi individual ndaj estetikes.

 • 'Ndodhi gazmore ne Teatralia'

  'Ndodhi gazmore ne Teatralia' eshte premiera e re e Teatrit te Metropolit per femije, e cila shfaqet per publikun e kryeqytetit çdo te shtune, ora 1030, ne sallen 'Çehov' te ketij teatri. Kjo pjese sjell mesazhe te rendesishme per miresine, dashurine, kujdesin dhe ndihmen ndaj njeri-tjetrit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama