30 Shtator 2022

Pas një fjalimi 35-minutësh, presidenti rus nënshkroi një marrëveshje për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës në Federatën Ruse. Ai u nënshkrua gjithashtu nga krerët e rajoneve Donetsk, Zaporizhia, Luhansk dhe Kherson të emëruar nga Moska.

Vladimir Putin i bëri thirrje Ukrainës për një armëpushim të menjëhershëm dhe luftë “të cilën ata e filluan në 2014”. Kievi duhet të kthehet në tryezën e bisedimeve. Ne jemi të hapur ndaj këtij skenari dhe e kemi theksuar shumë herë, tha Putin.

Por, vazhdoi Putin, Kievi duhet të pranojë vullnetin e popullit, duke iu referuar referendumeve të rreme që u zhvilluan në rajonet e pushtuara të aneksuara sot.

“Ne do të mbrojmë vendin tonë me të gjitha forcat tona dhe do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur sigurinë e njerëzve”, tha Putin.

Ai foli gjithashtu për armët bërthamore, duke thënë se SHBA-të krijuan një precedent kur hodhën bomba atomike në Hiroshima dhe Nagasaki gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai i dërgoi një mesazh Perëndimit në lidhje me krizën energjetike.

– Nuk mund t’i ushqesh njerëzit me dollarë dhe euro. nuk mund të ngrohësh shtëpitë e njerëzve me gënjeshtrat që përhap në rrjetet sociale. Ju nuk mund t’i ngrohni njerëzit me vlerësime të fryra – ju nevojiten burime energjie, tha ai.

Putin tha gjithashtu se Rusia dëshiron të jetë udhëheqëse e “lëvizjes anti-koloniale” për të çliruar botën.

– Duhet ta mbyllim këtë faqe të turpshme. Hegjemonia perëndimore duhet të thyhet. Kjo është e pashmangshme. Ne duhet ta bëjmë këtë për popullin tonë, Rusinë e madhe historike.

“Jam i sigurt se Asambleja Federale do të mbështesë ligjet kushtetuese për aneksimin dhe formimin e katër rajoneve të reja në Federatën Ruse”, tha Putin dhe kujtoi se nga 23 deri më 27 shtator u mbajtën referendume në Republikën Popullore të Donetsk dhe Luhansk dhe në rajoni Kherson, si dhe në territoret e çliruara të rajonit të Zaporizhia.

– Të gjithë ushtarët e operacioneve speciale ushtarake janë heronj. Ju lutemi mbani një minutë heshtje për të gjithë ata që vdiqën, tha ai.

Ai tha në fjalimin e tij se Ukraina juglindore është në fakt pjesë e Rusisë sepse ishte pjesë e Perandorisë Ruse dhe sepse BRSS luftoi për ta çliruar atë nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore.

– Njerëzit në Ukrainën juglindore do të jetojnë tani në atdheun e tyre të vërtetë historik. Unë dua që autoritetet në Kiev dhe shefat e tyre të vërtetë në Perëndim të më dëgjojnë. Banorët e Donetsk, Lugansk, Zaporizhzhia dhe Kherson bëhen qytetarët tanë përgjithmonë, tha ai, duke shtuar se ata “do të mbrojnë vendin tonë”.

Ai pohoi se banorët e Donbasit ishin “viktima të sulmeve terroriste çnjerëzore të kryera nga regjimi i Kievit”.

Ai përsëriti disa herë se Perëndimi po përpiqet të dobësojë Rusinë.

– Në vitin 1991, Perëndimi besonte se BRSS nuk do të kthehej, domethënë se Rusia nuk do të shërohej pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Ne patëm një të nëntëdhjetë të tmerrshme, por Rusia duroi gjithçka dhe u bë më e fortë. Megjithatë, Perëndimi po kërkon mënyra të reja për të na dobësuar dhe sulmuar. Ata gjithmonë kanë ëndërruar se do të na thyejnë në shtete më të vogla që do të luftojnë kundër njëri-tjetrit, vazhdoi ai dhe tha se Perëndimi ka standarde të dyfishta, madje edhe të trefishta.

– Ata mendojnë se ne jemi budallenj. Rusia është një vend i madh, një qytetërim i madh dhe nuk do të jetojë sipas rregullave të rreme të dikujt tjetër, tha ai.

Ai akuzoi Perëndimin se ishte lakmitar dhe se dëshiron të kolonizojë Rusinë.

– Nuk duan që ne të jemi shoqëri e lirë, duan të na shohin si një tufë skllevërsh. Ata nuk kanë nevojë për Rusinë, ne kemi nevojë për Rusinë, tha ai dhe mori duartrokitje të mëdha.

Gazeta Sot