2 Mars 2024

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi të premten planet për një dërgesë ushtarake me ushqim dhe furnizime në Gaza, një ditë pasi vdekjet e palestinezëve në radhë për ndihma hodhën në qendër të vëmendjes një katastrofë humanitare të shpalosur në enklavën palestineze. Biden tha se lëshimi ajror do të ndodhte në ditët në vijim, por nuk ofroi specifika të mëtejshme. Vende të tjera, përfshirë Jordaninë dhe Francën, kanë lëshuar tashmë ndihma ajrore në Gaza. Të paktën 576,000 njerëz në Rripin e Gazës – një e katërta e popullsisë së enklavës – janë një hap larg urisë, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Autoritetet shëndetësore të Gazës thanë se forcat izraelite kishin vrarë më shumë se 100 njerëz duke u përpjekur të arrinin një kolonë ndihmash pranë qytetit të Gazës herët të enjten, ndërsa palestinezët përballen me një situatë gjithnjë e më të dëshpëruar gati pesë muaj pas luftës që filloi me një sulm të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Izraeli fajësoi për shumicën e vdekjeve turmat që vërshuan rreth kamionëve me ndihma, duke thënë se viktimat ishin shkelur ose shtypur. Një zyrtar izraelit tha gjithashtu se trupat “në një përgjigje të kufizuar” më vonë kishin qëlluar mbi turmat që mendonin se përbënin një kërcënim.

Ishte e paqartë nëse njoftimi i Biden ishte i koordinuar me Izraelin. “Ne jemi të vetëdijshëm për lëshimin humanitar”, tha një zyrtar izraelit në Uashington.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, nuk iu përgjigj një pyetjeje nëse SHBA kishte kërkuar paraprakisht marrëveshjen izraelite për fluturimet ajrore apo po koordinonte përpjekjet me të. OKB-ja dërgoi ndihma në Gazën veriore të rrethuar të premten për herë të parë në më shumë se një javë, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. OKB-ja dërgoi ilaçe, vaksina dhe karburant në spitalin al-Shifa në qytetin e Gazës.

Programi Botëror i Ushqimit tha 10 ditë më parë se po ndalonte dërgesat e ndihmave ushqimore në Gazën veriore derisa kushtet në enklavën palestineze të lejojnë shpërndarjen e sigurt. Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë UNRWA tha të premten se gjatë muajit shkurt mesatarisht 97 kamionë mund të hynin në Gaza çdo ditë, krahasuar me rreth 150 kamionë në ditë në janar, duke shtuar: “Numri i kamionëve që hyjnë në Gaza mbetet shumë nën objektivin” prej 500 në ditë”.

Gazeta Sot