Festat

Festat

Festa e Shen Valentinit

Si te argetoheni ne Diten e te dashuruarve nese jeni 'singel'

Si te argetoheni ne Diten e te dashuruarve nese jeni singel

Thuhet se Dita e Shën Valentinit është ditë e të dashuruarve, festë e dashurisë, festë për çifte, e po s’ka gjë nëse jeni vajzë “singël” e cila e do dashurin&eu

10 vite më parë | Lexo më shumë »

Festa Pavarësisë së Kosovës

Rruga e Kosoves drejt Pavaresise

Rruga e Kosoves drejt Pavaresise

Shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzimi i një rrugëtimi të dhimbshëm lotësh e gjaku për popullsinë shqiptare atje. Për vite me radhë, deri në

10 vite më parë | Lexo më shumë »

Festat e 7-8 Marsit

Me te bukura per 8 Mars

Me te bukura per 8 Mars

Para blerjes së mimozave, apo daljes në mbrëmje me mikeshat në diskotekë, dedikojini vetes një moment qetësimi dhe zbukurimi vetëm për ju. Ja disa trajtime që mund t’i përgatisni edhe n&eum

12 vite më parë | Lexo më shumë »

Dita e Veres

Mbi 1 milion ballokume ne Diten e veres

Mbi 1 milion ballokume ne Diten e veres

Elbasani nuk është vetëm kryeqyteti i Shqipërisë në Ditën e Verës por i të gjitha trojeve shqiptare. Risia e këtij viti është pjesmarrja e bizneseve, këngëtarëve dhe pse jo e

12 vite më parë | Lexo më shumë »

Festa e Sulltan Novruzit

Sulltan Nevruzi, festa qe simbolizon rigjallerimin e natyres dhe njeriut

Sulltan Nevruzi festa qe simbolizon rigjallerimin e natyres dhe njeriut

Sulltan Nevruzi festohej si festa e ardhjes së pranverës dhe më vonë si ditëlindja e imam Aliut. Dervishi i Kryegjyshatës Botërore Bektashiane Mikel Onjea, për gazetën “Shekulli” tregon se Krye

10 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Çfarë gatuajnë besimtarët?

  Çfare gatuajne besimtaret?

  Me këtë rast bektashinjtë gatuajnë  ushqimet karakteristike, që janë  byreku me 12 lloj të ndryshme barishtesh,(spinaq, lëpjetë, majdanoz, fletë lakre, kopër, gjethe prasi etj). Bim&eum

  14 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Si festohet Sulltan Nevruzi?

  Si festohet Sulltan Nevruzi?

  Sot është edhe 19 vjetori i rihapjes së Kryegjyshatës Botërore Bektashiane ku mori pjesë Lumturia e  saj e shenjtë Nënë Tereza. Në këtë ceremoni fetare të rendësishme kën

  14 vite më parë | Lexo më shumë »

Ditelindja e Gjergj Kastriot Skenderbeut

Ne Gjeneve, me te madhin Skenderbe

Ne Gjeneve me te madhin Skenderbe

Bota ndër shekuj ka nxjerrë figura të mëdha, që në tërësinë e tyre lavdinë e kanë fituar si pushtues. Duke qenë të tillë, Aleksandri, Cezari e deri tek Kostandini merituan të

12 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama