Kinematografi

Kinematografi

 • Filmi 'Shok' shfaqet ne Kryeministri, Rama: Te le pa fryme

  Filmi i pare kosovar qe eshte nominuar per 'Oskar', eshte shfaqur sot ne ambientet e Kryeministrise. I titulluar 'Shok', ky film eshte futur ne kategorine e filmit me te mire te shkurter, 'Live Action Short Film'.

 • Emigrimi dhe pasojat e tij ne 'DokuFest'

  DokuFest nisi dje ne Tirane. I pranishem per celjen e programit ishte dhe drejtori Artistik i DokuFest, Veton Nurkollari, i cili shprehu kenaqesine e pikenisjes se filmave ne Tirane.

 • Gjinon mund ta shihni edhe ne HD

  Komedia e 'Perralle nga e kaluara' e mbeshtetur ne novelen e Çajupit me te njejtin titull, shpeton nga shkaterrimi dhe tashme mund te shihet ne HD.

 • Xhepa: Puthjet e censuruara me Bulkun dhe Makocin

  Te putheshe ne film perpara viteve '90 do te thoshte burg, internim apo degdisje ne nje province te larget. Por keto cungime ne nje film artistik natyrisht qe ia humbisnin paksa shkelqimin edhe filmit me te bukur.

 • 'Burrnesha', shija e ekzotizmit shqiptar

  Filmi shqiptar “Burrnesha” me regji te debutueses Laura Bispuri, eshte ai lloj materiali ekzotik qe gjen menjehere bleres ne qarkun e kritikeve te filmit. Behet fjale per tradita te lashta shqiptare, ku vajza te reja vendosin te kthehen ne virgjeresha te betuara per t’iu arratisur angarise se jetes martesore.

 • 2 filma te Dhimiter Anagnostit drejt restaurimit digjital

  'Perralle nga e kaluara' (1987) me regji te Dhimiter Anagnostit eshte padyshim nje nga filmat ikone te kinematografise shqiptare, si dhe nje paraqitje, jo vetem e artit kinematografik shqiptar, por edhe e tradites, letersise, zakoneve, kostumografise dhe muzikologjise shqiptare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama