Kinematografi

Kinematografi

 • Gjinon mund ta shihni edhe ne HD

  Komedia e 'Perralle nga e kaluara' e mbeshtetur ne novelen e Çajupit me te njejtin titull, shpeton nga shkaterrimi dhe tashme mund te shihet ne HD.

 • Xhepa: Puthjet e censuruara me Bulkun dhe Makocin

  Te putheshe ne film perpara viteve '90 do te thoshte burg, internim apo degdisje ne nje province te larget. Por keto cungime ne nje film artistik natyrisht qe ia humbisnin paksa shkelqimin edhe filmit me te bukur.

  1425295655-puthjet-filmi.jpg
 • 'Burrnesha', shija e ekzotizmit shqiptar

  Filmi shqiptar “Burrnesha” me regji te debutueses Laura Bispuri, eshte ai lloj materiali ekzotik qe gjen menjehere bleres ne qarkun e kritikeve te filmit. Behet fjale per tradita te lashta shqiptare, ku vajza te reja vendosin te kthehen ne virgjeresha te betuara per t’iu arratisur angarise se jetes martesore.

 • 2 filma te Dhimiter Anagnostit drejt restaurimit digjital

  'Perralle nga e kaluara' (1987) me regji te Dhimiter Anagnostit eshte padyshim nje nga filmat ikone te kinematografise shqiptare, si dhe nje paraqitje, jo vetem e artit kinematografik shqiptar, por edhe e tradites, letersise, zakoneve, kostumografise dhe muzikologjise shqiptare.

 • Shqiperia, vetem me stende ne Berlinale

  Nisi dje ne Berlin, edicioni i 65 i Festivalit Nderkombetar te Filmit / Filmi 'Burrneshat' hyn ne konkurrencen zyrtare per 'Luanin e Arte'. Me 12 shkurt, premiera nderkombetare.

 • 'Jemi popull qe kemi tradite te pasur, te gjithe kineastet do te na kishin zili'

  Roli i nenes ne filmin 'Burrnesha' me regji te Laura Bispurit interpretohet nga aktroja Ilire Vinca celaj. Ajo e cileson kete rol ne vetvete, si nje nene shume moderne per mentalitetin, jo krejt te vetedijshme, por ashtu te heshtur qe gjen momentin, edhe vetem nepermjet nje fjalie te pozicionohet, si e tille.

 • 'Burrnesha' con Shqiperine ne Festivalin e Berlinit

  Filmi 'Burrnesha' me skenar te autoreve italiane, Laura Bispuri dhe Francesca Manieri dhe regji te Laura Bispuri, mbeshtetur mbi romanin e Elvira Dones 'Hana', eshte perzgjedhur ne garen zyrtare te Festivalit Nderkombetar te Berlinit, qe zhvillohet ne datat 5-15 shkurt 2015.

 • Pese filma te vecante qe portretizojne shkrimtaret

  Disa prej filmave me te bukur ne histori trajtojne dege te ndryshme te artit. Ne portretet e shkrimtareve, asnjeri nuk eshte i njejte me tjetrin - ata here paraqiten si heronj te artit, e here si njerez te mjere e te harruar nga njerezimi.

 • 'Ballkoni' vazhdon rrugetimin ne 14 festivale boterore

  Filmi i metrazhit te shkurter 'Ballkoni', nga regjisorja kosovare Lendita Zeqiraj, do te vazhdoje rrugetimin e suksesshem qe prej lansimit ne Venice Film Fest, duke marre pjese ne perzgjedhjen zyrtare te 14 festivaleve nderkombetare.