Tirana Kulturore 21 - 28 Prill 12

Tirana Kulturore 21 - 28 Prill 12

 • Teatri Kombetar shfaq premieren 'Henri VI'

  Me date 27, 28 dhe 29 prill, ora 20:00, ne Teatrin Kombetar do te shfaqet premiera e pjeses se dyte te trilogjise "Henri VI" te Shekspirit. Ne rolet kryesore interpretojne aktoret Ndriçim Xhepa ne rolin e Kardinalit, figura e Xhek Kejdit rebel luhet nga Bujar Asqeriu, dukesha nga Yllka Mujo, Bakingami nga Ahmet Pasha.

 • 'L'Elisir D'Amore' vjen ne TKOB

  Ne datat 25, 26, 28 dhe 29 prill, ora 19.00, Teatri i Operes dhe Baletit shfaq ne kuadrin e 100-vjetorit te pavaresise, operen me dy akte 'L'Elisir D'Amore' te kompozitorit te famshem italian Gaetano Donizetti. Regjisor i kesaj pjese me libret te Felice Romani bazuar ne komedine 'Le Philtre' te Eugene Scribe, eshte Armand Bora.

 • Nje dirigjent japonez ne TKOB

  Diten e premte, me 27 prill, Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar e drejtuar nga dirigjenti i njohur japonez Toshio Yanagisawa, do te jape nje koncert ne sallen e Teatrit te Operes dhe Baletit ne Tirane.

 • Kori i vajzave ne ambasaden e Gjermanise

  Diten e merkure, date 25 prill, ora 18.00, ne sallen e Ambasades Gjermane, Rruga 'Skenderbej', Nr. 8, Tirane, vajzat e Liceut Artistik 'Jordan Misja' do te japin nje koncert. Kori i Vajzave sjell ne programin e tij kete radhe nje repertor te ri me vepra sa klasike, aq dhe moderne, sa kenge qytetare te tradites, aq dhe kenge qytetare te perpunuara.

 • Teatri i Komedise shfaq 'Fqinjet'

  Ne datat 21 dhe 22 prill, ora 19:00, ne Teatrin Kombetar te Komedise, do te vazhdoje te shfaqet 'Fqinjet' me autor Ruzhdi Pulahen dhe regjisor AlfredTrebicken. Ngjarjet zhvillohen ne nje fshat te Greqise se veriut, ne shtepine e nje fermeri grek.

 • Ekspozita 'PranverArt' ne Muzeun Kombetar

  Ne sallen e ekspozitave ne Muzeun Historik Kombetar eshte çelur ekspozita 'PranverArt' me vepra te nje grupi artistesh me koncepte te njejta per artin, qe bejne ate qe ju pelqen dhe ashtu siç e ndjejne.

 • 'Capture Albania' ne Tirana Ekspress

  Deri ne daten 27 prill, ne Tirana Ekspress, prane Stacionit te Trenit, ne fund te rruges Karl Gega, do te qendroje e hapur ekspozita 'Capture Albania', organizuar nga British Council. Capture Albania eshte nje ekspozite me 45 pune fotografike te perzgjedhura ne me shume se 100 fotografe te rinj.

 • Ekspozita 'Ngjyrat e Pranveres'

  Ne galerine FAP prane Universitetit te Arteve, shoqata 'Syri Blu' ne kuader te bashkepunimit kulturor Shqiperi-France, ka hapur nje ekspozite te titulluar 'Ngjyrat e Pranveres' me pjesemarrjen e pese piktoreve shqiptare dhe franceze dhe pikerisht te Béatrice Richard-de Saint-Jean, Ledia Kostandini, Aymard le Forestier de Quillien, Besim Tula, Stefan Taci.

 • '120 vjet art i Piktures dhe Skulptures ne Shqiperi'

  eshte e hapur si zakonisht per publikun linja muzeale e artit shqiptar '120 vjet art i Piktures dhe Skulptures ne Shqiperi', ku tregohet ecuria e artit shqiptar ne periudha te ndryshme te tij, nga fundi i shekullit 19 deri ne fillim te shekullit 21.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama