Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet e Japonisë. Nuk ndalet Kim Jong Un.

19 TETOR 2021

– Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në ujërat në brigjet e Japonisë, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Pheniani zbuloi llojin “e ri” të raketave të lëshuara nga nëndetëset në janar, duke e përshkruar atë si “arma më e fuqishme në botë”.

Hedhja e raketës vjen ndërsa Koreja e Jugut, Japonia dhe shefat e inteligjencës amerikane thuhet se takohen në Seul për të diskutuar për Korenë e Veriut.

Javët e fundit, Pheniani ka bërë disa testime të asaj që pretendohet se janë raketa lundrimi hipersonike dhe me rreze të gjatë, dhe armë kundërajrore.

Disa nga këto teste shkelin sanksionet e rrepta ndërkombëtare.

Koreja e Veriut është e ndaluar në mënyrë specifike nga Kombet e Bashkuara për të testuar raketa balistike, si dhe armë bërthamore.

BBC – Gazeta SHQIP