Edhe Kosova qe eshte shtet shume me i vogel se ne akordoi 10 milion euro per pajisje. Ne lloqe katundi nga ekrani ne Surrel

16 MARS 2020

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, ka reaguar pas urdhrit të Kryeministrit Edi Rama, i cili lajmëroi qytetarët se nuk do lejohet as lëvizja në këmbë pas orës 18:00.

Statusi i Nokës

Perfundimisht kryeministri yne duhet konsideruar i rrezikshem …Loja qe po luan vetem me lloqe katundi nga ekrani ne Surrel , pa dal asnje dite ne pune dhe pa asnje mase konkrete ne sitsemin shendetesor eshte loje me rrisk te larte ne kurriz te shendetit te shqiptareve eshte e rrezikshme e deri ne kriminale.

Qe ne shkurt PD dhe opozita dhane alarmin dhe percaktuan masat qe duhen marre per ti bere balle kesaj situate te rende . U kerkua te sigurohen maska per popullaten ,te siguroheshin tampone te mjaftueshem nderkohe kryeministri tallej me thirrjet tona .U kerkua te kontrollohej cdokush qe vinte nga Italia e te zbatohej karantina e detyrueshme ndersa kryeministri na percmonte..Ngritem zerin fort qe te siguroheshin aparate respiratore dhe medikamente si garanci per te perballuar valen goditese te Covid 19 por cdo gje binte ne vesh te shurdher ..

Pervec keshillave per te lare duart e per te bere joga cfare masash ka marre ai per sistemin shendetesor? Zero. Vetem vetburgosje pa afat per te gjithe.. .E shikoni cfare po ben qeveria italiane ,,ajo gjermane dhe vende tjera duke shtuar 4000 e 10000 poste reanimimi dhe blere po aq aparate respiratore .Shto ketu edhe miliardat qe po shkojne per blerjet e medikamendeve qe jane vertetuar ne Kine dhe ne Itali qe japin efekt rrezikshem ..

Edhe sivllai i tij Vuçiç mbreme deklaroi masat dhe qetesoi popullaten e vendit te tij duke i thene se ka rezerva ushqimore jo per kater muaj por per 4 vjet e ka blere medikamente dhe aparate respiratore qe ti bej balle me sukses kesaj beteje.Edhe Kosova qe eshte shtet shume me i vogel se ne akordoi 10 milion euro per pajisje e .A e din ky Kryeminister se disa antivirale qe jane vertetuar efektiv nuk egzistojne thuajse ne listen e barnave ne vendin tone dhe disa medikamente qe luftojne komplikacionin kryesor jane ne sasi te paperfillshme .

A e din ky kryeminister qe numri i aparateve respirator eshte i paperfillshem??Per keto masa sja ndjen kryeministritas te flas e jo me ti ndermarre ..A e ka degjuar njeri te flas per keto ??Asnjehere ..Per check up -in e Vilmes nuk i kurseu 120 milion Euro …Ndaj eshte i rrezikshem Sepse kryeministri yne ben vetem lloqe nga bunkeri .Asnje mase nuk degjojme te thote per te forcuar sistemin shendetesor qe te jete ne gjendje te perballoje valen goditese qe pritet te vije se shpejti.Te vetmet masa jsne burgosja kolektive pa afat dhe kercenime per gjoba e burg kush nuk i bindet .

Masa tjeter e rrrzikshme eshte mbyllja” e embel”mediave qe shqiptaret mos kene mundesi te mesojne te verteten por vetem ate qe do ju vij nga bunkeri i Surrelit .Kjo sjellje e nje kryeministri pa masa per fuqizim te sistemit shendetesor eshte e rrezikshme .Ai mbase eshte i bindur se Covid 19 e lufton me propogande pa masa drastike financiare per shendetesine dhe ekonomine. Por kjo eshte cmenduri..Dhe tashme po perpiqet te na cmend te gjjtheve.

Gazeta Sot