Bud Spencer aktori i famshem italian vdiq ne moshen 86 vjecare

Bud Spencer, aktori i famshem italian vdiq ne moshen 86 vjecare

Aktori dhe regjisoi i lindur në Napoli vdiq të hënën në një spital të Romës, sic njofton familja e tij. "Babai im vdiq në mënyrë paqësore në oren 18:15 dhe nuk vuajtinga dhimbja" transmeton i biri i tij, producenti i filmit Giuseppe Pedersoli në një deklaratë të shkurtër.

Një notar yll në ditët e tij të hershme

Pas Luftës së Dytë Botërore, familja u zhvendos në Brazil, ku i riu Bud Spencer la studimet dhe filloi të merrej me punë te rastësishëm. Ai u kthye në Romë, ku rifilloi studimet dhe u angazhua ne disiplinen e notit. Në vitin 1950, ai u bë i pari italiane qe notoi në stil te lirë 100 metra brenda një minute.

Pas Olimpiadës 1960 në Romë, ai braktisi karrierën e tij si notar dhe u martua me bijën e nje producentit filmash, martese nga e cila pati tre fëmijë.

Në vitin 1967, në moshën 38, ai luajti per here te parë ne nje film western: "Perëndia fal ... unë nuk e bëj!" Me fillimin e karrieres se tij si aktor, ai ndryshoi emrin e tij në Bud Spencer, një tribut per markën e tij të preferuar te birrës "Budweiser" dhe aktorit amerikan Spencer Tracy.

Duke luajtur përballë nje tjetër aktorin italian Terence Hill (Mario Girotti), Spencer u vleresua per komedinë e vitit 1970  "Ata e quajnë më Trinity".  Ai u bë i njohur ndërkombëtarisht duke luajtur një gjigant miqësore kaubojs, një rol ai do të përsërisë në sukseset e tij.

Ministri italian i Kulturës Dario Franceschini e ka vleresuar Spencer si "një aktor i madh i industrisë sonë kinematografike, nje aktor i cili gjatë karrierës së tij të gjatë argetoi breza të tëra."

Më vonë në jetë, Spencer hyri në politikën italiane. Por, kandidatura e tij e 2005 në zgjedhjet rajonale të Romës në listën e ministrit të atëhershëm kryeministri Silvio Berluskoni ka qenë e pasuksesshëm.

Ai kishte një bazë të madhe admiruesish në mbarë Shqiperi e mbare botën, sidomos në Amerikën e Jugut dhe Gjermani, ku filmat e tij ishin veçanërisht të njohura.


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama