Festa Pavarësisë së Kosovës

Festa Pavarësisë së Kosovës

 • Rruga e Kosoves drejt Pavaresise

  Shpallja e pavaresise se Kosoves me 17 shkurt 2008, ishte kurorezimi i nje rrugetimi te dhimbshem lotesh e gjaku per popullsine shqiptare atje. Per vite me radhe, deri ne qershor te 1999-es, shqiptaret vuajten pasojat e spastrimit etnik nga ushtria e Millosheviçit. Pas perfundimit te luftes dhe vendosjes se trupave nderkombetare ne Kosove, ne nentor 2005 nisi zyrtarisht procesi per statusin perfu

 • Pergamena e Pavaresise

  11 vite më parë
  Pergamena e Pavaresise

  Fare pak njerez ne bote mund te kene fatin e Shyqyri Nimanit. Me 16 shkurt te vitit 2008 ne ora 21:30 ne shtepine e tij bie telefoni. Ate e marrin nga zyra e kryeministrit te Kosoves, Hashim Thaçi. Profesorit te dizajnit i duhet ta beje nje pune qe pak veta e dijne me siguri.

 • Kater vjet shtet, Kosova ne feste per Pavaresine

  Kosova shenon sot kater-vjetorin e shpalljes se pavaresise, njeren nga datat me te rendesishme te historise se vendit. Te mbledhur ne Kuvendin e Kosoves, me 17 shkurt te vitit 2008, ligjvenesit kosovare nenshkruan deklaraten e pavaresise.

 • Kosova feston 4-vjetorin e Pavaresise

  Kosova feston sot katervjetorin e shpalljes se pavaresise. Ne 17 shkurt 2008, Kuvendi i Kosoves u mblodh ne nje seance te jashtezakonshme, ku deputetet miratuan unanimisht deklaraten e pavaresise, e cila u lexua nga kryeministri Hashim Thaci.

 • Maqedonia uron Kosoven per dy vjetorin e pavaresise

  Drejtuesit e institucioneve shtetërore dhe të partive politike kanë uruar, institucionet e Kosovës me rastin e dy vjetorit të shpalljes së pavarësisë. Presidenti Gjorge Ivanov, në një mesazh urimi dërguar homologut tij kosovor, Fatmir Sejdiu ka shprehur bindjen e thellë për forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

 • Seance simbolike ne Kuvendin e Kosoves

  Kuvendi i Kosoves po zhvillon nje seance simbolike me rastin e dy vjetorit te shpalljes se pavaresise. Presidenti Fatmir Sejdiu ne fjalen e tij tha se pavaresia ka qene kurorezimi i nje sere perpjekjesh dhe sakrificash. “Pavaresia e Kosoves eshte rezultat i punes dhe sakrifices se madhe te qytetareve dhe faktorit nderkombetar”, ka pohuar Sejdiu.

 • 'Rugova ishte arkitekt i pavarësisë'

  Presidenti Fatmir Sejdiu, në dyvjetorin e pavarësisë së vendit, ka bërë homazhe te varri i presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, të cilin e ka quajtur arkitekt dhe ideolog të pavarësisë. Presidenti Sejdiu tha se Ibrahim Rugova udhëhoqi procese të mëdha dhe me këtë edhe u dëshmua si një ndër personalitet më të fuqishme të botës shqiptare.

 • Ditëlindja e Kosovës, festojnë fëmijët e lindur në 17 shkurt

  Ditëlindja e Kosovës është arritja më e madhe e kombit shqiptar që nga pavarësia e Shqipërisë, kështu është shprehur babai i Feston Rudarit që ka lindur ditën kur u shpall pavarësia e Kosovës, në festën e ditëlindjeve të fëmijëve që kanë lindur në datën 17 shkurt ku ishte edhe kryeministri Hashim Thaci. "Kishte me qenë mirë shumë fëmijë që shumë fëmijë të kenë

 • Procesi i Pavarësisë së Kosovës

  Në nëntor 2005 filloj zyrtarisht procesi për vendosjen e statusit përfundimtar të Kosovës. Kosova nga viti 1999, pasi që forcat serbe u detyruan ta lëshonin Kosovën, ka qenë e administruar nga misioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara UNMIK, dhe institucionet demokratike të Kosovës: Kuvendi, Presidenti dhe Qeveria e Kosovës.

 • Topi e Berisha urojne Kosoven

  Nëpërmjet një mesazhi urimi me rastin e dyvjetorit të pavarësisë së Kosovës drejtuar presidentit të republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, kreu i shtetit shqiptar, Bamir Topi dhe kryeministri i Shqiperis rikonfirmon vullnetin e Tiranës zyrtare për të lobuar e ndihmuar për forcimin e demokracisë së shtetit më të ri në Ballkan.

 • Urime Pavaresia e Kosoves

  13 vite më parë
  Urime Pavaresia e Kosoves

  Sot eshte 17.02.2010. Eshte nje dite e madhe per te gjithe shqiptaret anembane botes. Para dy viteve me 17.02.2008 eshte shpallur pavaresia e Kosoves.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama