Tirana Kulturore 4 - 11 Shkurt 2012

Tirana Kulturore 4 - 11 Shkurt 2012

 • Aktivitete kulturore-artistike per 100 vjetorin e Pavaresise

  Me rastin e 100-vjetorit te shpalljes se Pavaresise ne Tirane jane planifikuar te zhvillohen nje sere aktivitetesh gjate vitit 2012. Ne mjediset e Muzeut Historik Kombetar behet e ditur se do te organizohen nje sere aktivitetesh te rendesishme. Do te organizohen ekspozita me koleksione te veçanta.

 • 'Njerez qe i bejne nder Tiranes' ne Muzeun Kombetar

  Ne Muzeun Historik Kombetar me date 10 shkurt dhe ne ditet ne vazhdim, ora 17:00 hapet ekspozita fotografike nga Adem Rreli. Ne kete eveniment dinjitoz ne jeten social-kulturore te Tiranes.

 • 'Kaligula' e Kamys ne Teatrin Kombetar

  Ne daten 4 dhe 5 shkurt, ora 19:00, ne sallen 'Kadri Roshi' te Teatrit Kombetar ne Tirane, do te shfaqet drama historike 'Kaligula' e Albert Kamys. Kjo drame, pjesemarrese ne Festivalin Teatror te te Rinjve 2011, eshte vene ne skene nga regjizorja e re Esmeralda Stafa.

 • Ne Teatrin Metropol, 'Ska burre qe tradheton gruan time'

  Ne datat 4,5,10,11 dhe 12 shkurt, salla 'Shekspir' ora:19:00, jepet komedia 'S'ka burre qe tradheton gruan time'. Autori: Samuel Bobrick dhe Ron Clark. Regjia: Milto Kutali. As/regjisor: Qendrim Rijani. Skenografia: Kastriot Rroshi. Muzika: Albana Petrela.

 • 'Drita dhe hija e identitetit femeror'

  Ne ambjentet e Open House me date 4 shkurt ora 7:00 pm deri ne daten 9 shkurt ora 12:00 am, eshte hapur ekspozita nga Eva Sula (foto) dhe Rezarta Skenderaj (grafika). Sjellin per publikun shqiptar dhe te huaj ekspoziten 'Drita dhe hija e identitetit femeror'.

 • Visar Mulliqi ne FAP

  8 vite më parë
  Visar Mulliqi ne FAP

  Ne Galerine FAP prane Universitetit te Arteve deri ne daten 5 shkurt ora 18:00 ekspozita personale Evolucioni nga Visar Mulliqi. Piktura e tij eshte abstrakte, plot kontraste ngjyrash dhe terheqin vemendjen. E kuqe, e gjelber, e verdhe, blu… eshte nje pikture optimiste, qe intrigon shikuesin qe nga struktura, tekstura, kombinimi i ngjyrave.

 • Ide te Fresketa ne FAP

  8 vite më parë
  'Ide te Fresketa' ne FAP

  Ne galerine FAP diten e merkure me date 8 shkurt ora 18:00, hapet ekspozita nderkombetare e kartolinave publicitare, 'Ide te Fresketa'. Eventi celebrativ nga Dear Friends, me rastin e 5-vjetorit te MANIACARD.

 • Ne Teatrin Kombetar te femijeve 'Arushi qe nuk donte muzike'

  Ne kete teater do te jepet, me date 11 dhe 12 shkurt, shfaqja 'Arushi qe nuk donte muzike'. eshte nje shfaqje e cila mbledh te gjithe personazhet e pyllit, ujkun, lepurin, xhirafen etj, ne nje orkester te vertete, ne te cilen vetem arushi nuk do te marri pjese, por me ndihmen e shokeve ne fund pranon te behet edhe ai pjese e grupit muzikor te pyllit.

 • Filmi ne AQSHF Hysen Hakani ne 1 vjetorin e ndarjes nga jeta

  Te merkuren me date 8 shkurt ne sallen e kinemase ne AQSHF, perkujtohet regjizori Hysen Hakani, nje tjeter pionier i kinematografise shqiptare. Perkujtohet me rastin e 1 vjetorit te ndarjes nga jeta dhe ne kuader te nderimit te figurave te shquara te shtetit shqiptar ne kete 100 vjetor te formimit te tij.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama