Burimi: Berliner Kurier

Sipas informacioneve nga shërbimi i inteligjencës ushtarake ukrainase, kreu i shtetit rus i mbijetoi një atentati të padëmtuar. Sipas shefit të inteligjencës Kirilo Budanov, sulmi ndaj Vladimir Putin ishte planifikuar nga forcat Kaukaziane menjëherë pas fillimit të luftës, por me sa duket ka dështuar.

Aparati shtetëror rus arriti ta fshehë plotësisht incidentin nga publiku, tha Budanov për gazetën ukrainase Ukrainska Pravda. Kreu i shërbimit sekret nuk dha detaje të mëtejshme për atentatin ndaj Putinit.

Në të njëjtën intervistë, Budanov konfirmoi informacionin nga disa burime se Putin është i sëmurë rëndë. “Po, ne mund të konfirmojmë plotësisht informacionin se Putin ka kancer”, tha Budanov. Çfarë lloj kanceri, Budanov nuk zbuloi. Ka spekulime për kancerin e gjakut ose kancerin e tiroides.

Prej vitesh Putin është trajtuar nga një specialist për çrregullimet e tiroides. Sipas Budanov, Putin vuan edhe nga sëmundje të tjera. Megjithatë, duke qenë se Putini po monitorohet dhe trajtohet nga afër nga mjekët, shefi i inteligjencës ukrainase nuk pret që presidenti rus të vdesë së shpejti.

Vëzhguesit kishin arritur në përfundimin nga fotot dhe paraqitjet televizive të Putinit se presidenti rus vuante nga sëmundja e Parkinsonit. Këtë e tregojnë lëvizjet e pakontrolluara që ai me sa duket nuk mundi t’i shtypte. Fytyra e tij e fryrë sugjeron steroide, të cilat nga ana tjetër mund të lidhen me trajtimin e kancerit të gjakut.

Megjithatë, Budanov njihet edhe për deklaratat e tij të guximshme: kreu i shërbimit sekret ukrainas parashikoi së fundmi se lufta në Ukrainë do të përfundonte me humbjen e Rusisë para fundit të vitit. Budanov pret një pikë kthese ushtarake në gjysmën e dytë të gushtit.