Sa të shëndetshme janë Kokoshkat!-

Pak yndyrë dhe me sasi të lartë fibrash, kokoshka mund të jetë një rostiçeri e shëndetshme, nëse zgjedh llojin e duhur.

Kokoshka e freskët është një nga ushqimet më të kënaqshme përreth, dhe menjëherë ngjall emocionet e filmit gjatë natës në çdo përtypje. Në vitet e fundit, oreksi ynë për kokoshka është rritur në qiell, me prodhuesit që e reklamojnë atë si një alternativë më të shëndetshme se patatinat ose çokollata. Por sa e shëndetshme është?

Kokoshka është bërë nga kokrrat e misrit që fryen dhe zgjerohen kur ekspozohen ndaj nxehtësisë.

Kjo mund të bëhet duke përdorur gjalpë ose vaj, ose mund të hidhet në ajër ku vetëm nxehtësia aplikohet në misër. Më pas i shtohet kripë ose erëza, sipas dëshirës.

Kokoshka e pjekur dhe e pa kriposur ose pa yndyrë dhe erëza përbëhet kryesisht nga karbohidrate. Është e pakët në yndyrë dhe e lartë në fibra, duke e bërë atë një opsion të mirë rostiçerie në krahasim me patatinat.

Ajo përmban disa vitamina dhe minerale të tilla si hekuri, zinku, magnezi dhe disa vitamina B, por jo në sasi të mëdha dhe tradicionalisht është i ulët në kalori: vetëm 122 kalori në 30 gramë.

Megjithatë, në minutën që filloni të përgatitni kokoshka me vaj apo gjalpë dhe duke shtuar shije, kjo shpejt mund ta kthejë atë në një rostiçeri mjaft të dëmshme.

Për shembull, një qese prej 30 gramë kokoshka me mikrovalë të butë siguron mbi 10% të konsumit të kripës suaj të rekomanduar dhe rrit përmbajtjen tuaj të përditshme të yndyrës. Kokoshka ëmbël ose e kripur, natyrisht, shpejt do të rrisë sasinë e kripës dhe sheqerit në dietën tuaj të përditshme.

Kokoshka në vetvete është pa glutene, por gjithmonë kontrolloni etiketën në çdo pako kokoshkash nëse janë përgatitur me salcë apo natyrale, pa shtesa, nëse jeni duke shmangur glutenin.

Sasia e shëndetshme e kokoshkave është rreth 25-30g. Ndërsa kokoshka e thjeshtë mund të shijohet si një meze e lehtë me kalori, ku sasia është e rëndësishme për të mbajtur kaloritë në kontroll. Varietetet e shijeve shijohen më mirë si konsumim i rrallë dhe jo si pjesë e dietës tuaj të përditshme.

Mënyra më e shëndetshme për të shijuar kokoshka, është për ta bërë atë vetë në shtëpi duke përdorur kokrizat e misrit. Mbushni një tenxhere me kokriza mistri dhe mos shtoni asgjë,  ose duke përdorur erëza të tilla si kanellë ose piper i kuq aromë.

Nëse blini kokoshka të para-përgatitura, aq më mirë është. Gjithmonë kontrolloni etiketën për të parë se çfarë ‘ janë shtuar. Kripërat e thjeshta ose varietetet e sheqerit zakonisht kanë më pak përbërës të shtuar sesa shije të tilla si karamele me gjalpë ose çokollatë.

Kokoshkat  kanë fituar popullaritet gjatë viteve të fundit, pasi është një ushqim me pak kalori, por nëse ju shkoni në kinema, mbani parasysh se një kovë e madhe e kokoshkave të kripura përmban rreth 1,400 kalori dhe mbi 5g kripë!