10 Prill 2024

Më shumë municion, më shumë prodhim armësh, më shumë investime dhe koordinim në aftësitë mbrojtëse. Evropa po shkon drejt luftës luftës. Shtetet anëtare të BE-së po rrisin shpenzimet e tyre në mbrojtje dhe Bashkimi Evropian, një projekt që synon ruajtjen e paqes pa një komponent ushtarak, tani po shndërrohet katërcipërisht në një model me fokus të fortë në mbrojtje, pasi synon të mbrohet nga kërcënimet e jashtme në kohë të trazuara. Rruga e kësaj metamorfoze shënohet nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila ka hyrë në vitin e tretë. Trupat e Kievit po luftojnë për shkak të mungesës së municioneve dhe paralizës së ndihmës amerikane, Kremlini po tregohet më elastik se sa pritej, Kina është gjithnjë e më e sigurt dhe ka shqetësime në rritje se çfarë do të ndodhë me mbështetjen e SHBA-së nëse Donald Trump kthehet në Bardhë ose nëse Uashingtoni i përqendron përpjekjet e tij në një fushë tjetër të interesit: gjigantin aziatik. Kontinenti i Vjetër e ka njohur pozicionin e tij të brishtë dhe mungesën e mjeteve nëse do të lindte një konflikt tjetër.

Alarm në BE

Mesazhi më i përsëritur është se Perëndimi po shkon drejt luftës me Rusinë. Tani po i bashkohen edhe politikanët kësaj rryme. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka qenë shumë i drejtpërdrejtë në këtë pikë. Presidenti francez Emmanuel Macron i ka bërë jehonë kohët e fundit. Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz është “i frikësuar” nga provokimi i Rusisë. Dhe Evropa është e papërgatitur ushtarakisht. I fundit në listë është kryediplomati i BE-së, Josep Borrell.  “Europa duhet të përgatitet për një luftë të mundshme, pasi një konflikt në shkallë të plotë në kontinentin përtej Ukrainës nuk është më një fantazi, ka paralajmëruar ai së fundmi.  “Për të frenuar armikun duhet të kemi mjetet për ta bërë këtë”, nënvizoi Borrell teksa iu referuar Rusisë si kërcënimi më i madh për kontinentin, që pas nisjes së konfliktit në Ukrainë. “Rusia kërcënon Europën, si përmes luftës së saj të vazhdueshme në Ukrainë ashtu edhe sulmeve hibride ndaj vendeve anëtare të BE-së. Lufta sigurisht që po afrohet rreth nesh. Një luftë me intensitet të lartë, konvencionale në Evropë nuk është më një fantazi”, tha Borrell. Është hera e parë që ish-ministri i Jashtëm spanjoll ka paraqitur kërcënimin rus në mënyrë kaq të qartë.

Dokumenti sekret

Media italiane “Il Foglio”shkruan për një dokument sekret “të përbërë nga tre kolona. E para rendit numrin e ushtarëve që shërbejnë aktualisht në çdo vend anëtar të Bashkimit Evropian. Kolona e dytë rendit numrin e rezervave ushtarake, të cilat mund të përdoren nëse është e nevojshme. Kolona e tretë tregon numrat në lidhje me forcat e përgjithshme ushtarake që çdo vend duhet të ketë në dispozicion në rast se Evropa thirrej për të mbështetur një përpjekje lufte”. Gjithsej janë 1.368.510 ushtarë në detyrë aktive, 1.277.980 rezervistë. Duke bërë një shumë të shpejtë, arrijmë në forcën e përgjithshme ushtarake që mund të përdoret në rast konflikti: 2,646,440 ushtarë. Një shifër larg nga 3,154,000, përfshirë edhe 3,708,000 paraushtarakë në Rusi.  Dhe gazeta e drejtuar nga Claudio Cerasa e analizon situatën në dritën e dokumentit sekret si më poshtë: “Vendet evropiane, me disa përjashtime, kanë zgjedhur të nënvlerësojnë alarmin e lëshuar nga NATO në lidhje me mundësinë se kërcënimi ligji rus mund të shtrihet me kalimin e kohës edhe në vende të tjera përveç Ukrainës. nuk ndodh. Por nëse ndodh, po sikur të mos jemi gati?”.

Lufta “tek dera”

Pra, a ka kohë për të vepruar, apo Evropa tashmë ka “ecur në gjumë” në një pikë pa kthim ku një luftë më e gjerë është e pashmangshme?Megjithëse lufta mund të duket e pashmangshme, një fillim i shpejtë dhe një vendosmëri e vendosur në riarmatim do të dërgonte një sinjal të fortë për kundërshtarët e mundshëm. Do të kërkojë gjithashtu një mirëkuptim midis qeverive me Berlinin dhe Parisin në thelb, me vendet e tjera që do të bashkohen. Deri më tani, rreziku më i madh është se një agresor i mundshëm beson, jo pa arsye, se disa kombe evropiane jo vetëm që nuk janë në gjendje, por edhe nuk dëshirojnë të mbrohen.

Gazeta Sot