16 Maji 2024

Kryeministri sllovak, Robert Fico nuk është më në një gjendje të rrezikshme për jetën pasi u qëllua disa herë me armë. Lajmi i mirë konfirmohet nga zëvendëskryeministri.

Tomas Taraba i tha BBC-së se operacioni i Fico-s kishte shkuar “mirë” dhe “Unë mendoj se në fund ai do të mbijetojë”. Më herët ministri i Mbrojtjes tha se Fico “po luftonte për jetën e tij” pasi u plagos rëndë në një sulm në qytetin e vogël Handlova. Një i dyshuar është ndaluar në vendin e të shtënave. Ministri i Brendshëm Matus Sutaj Estoka e përshkroi atë si një atentat të motivuar politikisht.

Pas të shtënave, Fico u dërgua me urgjencë në spital dhe kaloi disa orë në operacion “duke luftuar për jetën e tij”, sipas ministrit të Mbrojtjes Robert Kalinak, i cili foli në një konferencë shtypi nga jashtë spitalit ku Fico po trajtohet.

Nuk ka pasur asnjë përditësim zyrtar mbi gjendjen e kryeministrit që atëherë, por personi i dytë i tij në komandë ka thënë për programin Newshour të BBC se Fico “nuk ishte në një situatë kërcënuese për jetën në këtë moment”. “Me sa di unë, operacioni shkoi mirë dhe mendoj se në fund ai do të mbijetojë,” tha zoti Taraba. Taraba shtoi se kryeministri u qëllua “nga shumë afër” dhe se “një plumb kaloi në stomak dhe i dyti goditi kyçin”. Policia ende nuk e ka identifikuar të dyshuarin. Raportet e pakonfirmuara të mediave lokale thonë se ai ishte një shkrimtar dhe aktivist politik 71-vjeçar. Një video që po qarkullon gjerësisht në mediat sllovake pretendon të shfaqë të dyshuarin.

Në pamje, burri thotë se nuk pajtohet me politikën e qeverisë dhe qëndrimin e saj ndaj medias shtetërore. BBC nuk e konfirmon nëse personi në video është autori që është ndaluar në vendngjarje dhe as rrethanat në të cilat është filmuar.

Të shtënat ndodhën në ditën kur parlamenti filloi të diskutonte propozimin e qeverisë për të shfuqizuar transmetuesin publik të Sllovakisë RTVS. Mijëra sllovakë kanë protestuar kundër reformës së propozuar të transmetuesit publik javët e fundit.

Megjithatë, një demonstratë e planifikuar e udhëhequr nga opozita u anulua të mërkurën pasi u shfaq lajmi për të shtënat.