Kroaci Games of Thrones po e transformon Kroacine ne nje Mbreteri te Turizmit

Kroaci: 'Games of Thrones' po e transformon Kroacine ne nje 'Mbreteri te Turizmit'

Kroacia është vendi ku është filmuar sezoni i 5, i cili do të shfaqet shpejt, i serialit të famshëm “Games of Thrones” dhe për fat të mirë, është e përgatitur për një “përmbytje” të turistëve të lumtur për serialin.

Ky trend filloi në vitin 2011, ku shumë seri u shfaqën të këtij seriali kaq popullor dhe të gjitha shenjat tregojnë për rritje eksponenciale të fenomenit të gjenerimin të turizmit, teksa nisi sezoni i ri më 12 prill.

Në fakt, shumë kanë parashikuar një përsëritje të fenomenit të “turizmit në ekran”, i cili ka lindur në Zelandën e Re, si rezultat e trilogjisë së “Lord of Rings”, e ndjekur më pas nga seritë e “Hobbit”, drejtuar nga heroi i novacionit të vendit Peter Jackson – gjë që ndihmoi të gjenerohen më tepër se sa 7 mld dollarë në turizmin e vitit 2014.

Efekti i serialit “Games of Thrones” në turizmin kroat dhe në ekonominë e përgjithshme të vendit, tashmë është “gjigant”. Dubrovniku, një qytet detar mesdhetar kryesues në rajon, shërben edhe si “kryeqyteti” i filmave si “Seven Kingdoms”, “King’s Landing”, si dhe “shtrydhet nga turma e madhe e turistëve”, shkruan “Telegraph” kohët e fundit.

Ekonomia kroate varet thuajse e tëra nga turizmi. Është e jashtëzakonshme, por HBO lejohet të filmojë për serialin në qytet, në sezonin më të lartë turistik, sepse kjo sjell zhvillim të punësimit dhe kjo ia vlen për “këtë ndërhyrje”.

Turma e shikuesve të quajtur “set – jetting” (nënkupton turistët e ardhur pasi kanë parë një film të xhiruar atje) e motivuar nga TV ose filmat, ka shpërthyer këto vitet e fundit.

Shtete të tjera, si Spanja, Irlanda Veriore, Islanda dhe Maroku – po përfitojnë nga popullariteti i madh i serialit “Games of Thrones”.

“Gjatë 2014-s kompania e kërkimit TCI gjeti se 45 mln turistë ndërkombëtarë zgjidhnin si destinacion primar një vend, sepse ata kanë parë një film apo show televiziv duke u filmuar në atë vend”, – raporton Business Times.

Agjencitë kombëtare dhe ndërkombëtare të udhëtimit bashkohen në ofrimin e udhëtimeve dhe tureve, për të gjithë vendin dhe në çmime të ndryshme.

Në Kroaci, këto itinerare përfshijnë qytetin me mure të Dubrovnikut në detin Adriatik, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO, Pallatin Dioklecianit, e cila daton nga vitet 300 dhe një tjetër vend i Trashëgimisë Botërore, Kalaja e Klis, si dhe Parku Kombëtar Krka dhe ujëvarat e tij, të gjithë këto sfonde të betejave të tmerrshme, intrigat vrastare dhe zjarreve të lëshuara nga dragonj – sezon ky i vendosur së fundmi nga fantazitë e Westeros dhe Essos.

Të tjera qytete kroate shfaqen si vende fantazie në seritë: ishulli i Lokrum në gjirin e Dubrovnikut dhe Mrkan, si gji i Cantat, fshati i Mlini, si fortesë prej guri e Minceta, Bokar, Klis and Lovrijenac, Trsteno Arboretum dhe Dubac.

Por, efektet e “set-jetting” (turistë që vijnë nga xhirimi i filmave) janë ndier në të gjithë Europën. Shumë prej turneve në ofertë zgjasnin për javë të tëra dhe mbulonin të gjithë rrugën e realizuar në serial.

Gjithashtu, turizmi nga “Games of Thrones” ka rritur vizitat në qytete mesjetare dhe qyteza, si dhe ka rritur disponueshmërinë e shumë kështjellave të Europës që të jepen me qira.

Për tifozët e zjarrtë, si dhe për udhëtarët e frymëzuar thjesht nga cilësimet në këtë serial, këtu janë disa vendet ku është xhiruar ky sezon i serialit: shkëmbi Belfast dhe Binevenagh Mountain, ku i pesti sezon filloi filmimin në korrik 2014 në vende të ndryshme në Spanjë, duke përfshirë edhe Palacio del Alcazar në Sevilla, qytetin mesjetar i Osuna dhe Kordoba, i cili pretendon të jetë qyteti i Volantis në serial.


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama