Cfare eshte ulcera ne stomak si kurohet ajo

Cfare eshte ulcera ne stomak, si kurohet ajo
Nje zgjerim ose varg zgjerimesh, ne pjesen pararendese te kanalit ushqyes, ne te cilin bluhet ushqimi, sipas eksperteve, kjo eshte pamja qe ka stomaku gjate keqfunksionimit te tij. Çdo 24 ore krijohen gjashte deri shtate litra lengje ne kanalin midis stomakut dhe zorres nga gjendrat e peshtymes, stomaku, pankreasi, temthi dhe zorra e holle.

Megjithese njerezit me te shendoshe priren te kene oreks me te madh, madhesia e stomakut (dhe jo madhesia e trupit) duket se ndikon ndjenjen e ngopjes gjate dhe pas ngrenies. Efektet stimulatore te nikotines sjellin mbiprodhim te acidit te stomakut, duke kultivuar keshtu nje terren per ulcera peptike. Inflamacioni i stomakut - gastriti - dhe ulcerat peptike jane me te perhapura ne alkooliket. Alkooli i marre me aspirinen ose analgjezike te ngjashem rrit rrezikun per gjakrrjedhje nga stomaku, veçanerisht tek njerezit me ulçer te stomakut.

Nje shembull mbi gjendje qe kane te bejne me stresin jane çrregullimet hormonale, te cilat mund te çojne ne probleme me stomakun. Njeriu duhet te flase me mjekun e tij perpara se te nise kurimin me Diclofenac Tratiopharm, nese njeriu ka pasur hemorragji nga stomaku apo nese njeriu ka semundje te tjera te stomakut. Megjithese njerezit me te shendoshe priren te kene oreks me te madh, madhesia e stomakut (dhe jo madhesia e trupit) duket se ndikon ndjenjen e ngopjes gjate dhe pas ngrenies.

Tetraciklina

Ilaçet e kesaj familjeje kane gjetur perdorim ne trajtimin e artritit reumatik. Keto ilaçe njihen prej kohesh per aftesine e tyre per te luftuar infeksionet. Tetraciklina nuk ka shume efekte anesore dhe merret lehte. Disa studime te ndermarra ne kafshe dhe ne njerez tregojne se tetraciklina ka aftesine qe te zvogeloje numrin e disa qelizave te caktuara te sistemit imunitar si dhe kimikatet qe shkaterrojne lenden ndertuese te kyçeve (kartilageve). Doksicikline (doxycycline) dhe minocikline (minocycline) jane lloje ilaçesh te familjes se tetraciklines qe jane perdorur per te luftuar infeksionet e lekures se fytyres (akne) keto ilaçe tani po studiohen ne trajtimin e osteoarthritis dhe artritit reumatik.

Çfare duhet perdorur

1-Tetraciklina
2-Doksiciklina
3-Minicikline
Çfare s’duhet perdorur
1-Alkooli
2-Aspirinat
3-Uje shume i ftohur, (demton muret e stomakut)
4-Limona dhe lengje te tjera acidike

Stomaku te foshnjat, shenjat problematike

Disa femije preken nga te vjella qe vershojne nga goja. Keto lloj te vjellash dalin si predhe dhe mund te shkojne deri ne nje meter largesi. Keto te vjella shkaktohen nga se muskujt ne stomak nuk munden te fusin ushqimin ne zorre, pasi goja e stomakut eshte me e ngushte nga sa duhet, keshtu qe ne vend te kesaj femija e vjell jashte ushqimin. Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund te zhduket vete, ndersa trupi zhvillohet. Sipas specialisteve, 4-muajshe eshte mosha ne te cilen jo rrallehere jane shfaqur tek foshnjat shenjat e para te semundjes kronike te stomakut. Ne kete rast semundja shoqerohet me te vjella te vazhdueshme. Nderkohe qe mosha 34-vjeçare eshte mosha mesatare e te prekurve nga semundja kronike e stomakut, sipas specialisteve, zakonisht ata e kane te trasheguar kete semundje dhe ne pjesen me te madhe te rasteve u zgjat deri ne fund te jetes.

Mbipesha vonon ndjenjen e ngopjes ne stomak

Faktoret qe kontrollojne vellimin e stomakut, pavaresisht nga madhesia e trupit, jane mjete te fuqishme per te luftuar mbipeshen. Shkencetaret amerikane zbuluan qe mbipesha tek te rriturit e vonon ndjenjen e ngopjes gjate vakteve te ngrenies tej kohes qe verehet tek ato me peshe normale. Sipas revistes shkencore “Gastroenterology”, ato me stomak bosh dhe me madhesi me te madhe kishin me shume nevoje per kalori qe te ndjeheshin te ngopur. Tre medikamente jane karakteristike per trajtimin e semundjeve ne stomak. Te tria ato vine nga familja e treteaciklines, pra behet fjale per variante te ndryshme te ketij antibiotiku. Nderkohe qe 70 per qind e pacienteve te cilet e kane kapur semundjen qe ne fazat e para dhe kane kerkuar ndihmen e specialisteve, kane arritur qe te “shpetojne” nga dhimbjet dhe shqetesimet e tjera te stomakut.

Modifikuesit biologjike, metoda me e re e mjekimit

Modifikuesit kundrapergjigjes biologjike, njihen ndryshe si "agjentet biologjike". Kjo kategori e re ilaçesh vepron ne qeliza te caktuara te sistemit imunitar, te cilat jane pergjegjese per shkaterrimin e kyçeve. Ne kete menyre keto ilaçe te reja nuk kane efektet anesore qe kane ilaçet tradicionale te perdorura deri tani. Nga menyra se si veprojne mbi sistemin imunitar keto ilaçe i quajne ndryshe edhe "bomba inteligjente". Perdorimi i ketyre ilaçeve po shkakton eufori ne fushen e trajtimit te artritit reumatik jo vetem se po ka rezultate shume te mira, por edhe sepse eshte nje metode krejtesisht e re mjekimi. Heliobakterete jane te afta te ngjiten ne qelizat siperfaqesore te membranes mukozore te stomakut te njeriut, ne vend qe te shpelahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lengjeve. Nga keto pozicione bakteret nisin nje proces malcimi i cili ne formen me te lehte jep pezmatim te cipes se brendshme te stomakut, ne raste me te renda ulcere dhe mbas nje kohe te gjate mund t'i jape shtyse tumoreve ne stomak.

Çfare eshte ulcera ne stomak

Ulcera eshte nje lloj plage“ e lokalizuar ne stomak (ulcera gastrike) ose ne duoden (fillimi i zorres se trashe). Keto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes se stomakut dhe te duodenit. Kjo “grope“ fillestare, me pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh eshte i dhimbshem. Ne formen klasike (30% e rasteve) pikasim nje dhimbje qe i ngjan djegies ne bark, e cila e rrezaton kete dhimbje edhe anash apo ne kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve te ngrenies dhe shfaqet nje çerek ore pas ngrenies. Pra, pacienti vuan pas çdo ngrenie dhe dhimbja zgjat 2-3 jave dhe me pas zhduket pas disa javesh apo muajsh. Por ajo mund te shfaqet ne menyre ciklike (pranvere, vjeshte) ose sipas rrethanave te veçanta (stres psikologjik, marrje ilaçesh, etj). Fatkeqesisht ne mbi 50% te rasteve, diagnostikimi mund te jete e veshtire, pasi nuk ndeshim as referencen sipas ciklit e periodicitetit, as dhimbjen tipike. Ne disa raste te rralla, ulcera zhvillohet pa shqetesime tipike dhe pikaset vetem ne momentet me te renda.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama