Revista

Revista

 • A eshte Vojsava Kastrioti Serbe apo Shqiptare!?

  Perpiqen te argumentojne, e s'ja gjej dot aresyen e aresyes, por nuk mberrijne te nxjerrin askund se VOJSAVA KASTRIOTI ishte sllave (madje shkojne deri aty sa ne emer te neo-internacionalizmit ballkanik te deklarojne se ishte serbe).

 • Riviera shqiptare, 'shtepia' e plazheve me te mira ne Ballkan

  Pas '75 arsye perse duhet vizituar Shqiperia', ja ku vjen nje tjeter artikull, por kete here per Rivieren. eshte blogerja e Eternalarrival, Allison e cila ka realizuar nje udhetim ne disa nga plazhet me te bukura te Rivieres shqiptare.

 • Timothy Less: Te ndryshohen kufijte e Ballkanit, te krijohen shtete etnike

  Timothy Less, drejtor i Nova Europa, nje konsulence e riskut politk, si edhe ish-diplomat britanik ne Ballkan, perseri ka dale me tezen e tij se zgjidhja me e qendrueshme ne Ballkan eshte krijimi i Shqiperise se Madhe, Serbise se Madhe dhe Kroacise se Madhe, percjell Telegrafi Maqedoni.

 • Kadare: Kam pritur me ankth hetuesine e Bashkim Shehut

  Ky dialog i Kadarese me shkrimtarin dhe publicistin e njohur Stephane Courtois, autorin e librit te famshem 'Libri i zi i komunizmit', perben pjesen permbyllese te librit 'E verteta qe del nga qilaret' (nentitulli ne frengjisht i librit “Dosja K.', te Shaban Sinanit), perkthyer dhe botuar nga shtepia botuese franceze 'Odile Jacob', ne vitin 2006

 • Ne Vuthaj, aty ku historia nderthuret me natyren turistike

  Vuthaj, kjo treve etnike shqiptare shtrihet midis tre kufijve shteteror Shqiperi, Kosove dhe Mali i Zi. Ne pjesen shqiptare ze vend ne Malesine e Madhe ne zonen e Kelmendit. Sot drejt saj ka nje rruge te re e te bukur qe mund te udhetohet ne cdo stine.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama