Art&Kulture

Art&Kulture

 • Alfred Peza: Rikthehem ne media... por tashme si botues

  I ftuar ne emisionin 'Miremengjes Shqiperi', Alfred Peza ka folur per romanin e tij te ri 'Sarah', por edhe per rikthimin ne media. Lidhur me romanin, Peza ka thene se ka qene shume impenjativ pasi periudha per te cilen flet eshte nder me pak te ndricuarat.

 • Amerika na ben krenare! Skenderbeu vendoset ne Micigan

  Ambasada amerikane ka postuar ne Facebook lajmin me te bukur per shqiptaret. Statuja e heroit tone Kombetar, Gjergj Kastriot Skenderbeut eshte vendosur ne nje prej vendeve amerikane ku ka shume shqiptare, Micigani.

 • Njihuni me shqiptarin qe i dha lirine Greqise

  Ai eshte Teodor Kolokotroni, ndryshe njihet dhe si 'Plaku i Morese', u lind me 3 prill 1770 poshte nje peme ne Mesinine e vjeter. Gjithe jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi i tille ishte dhe origjina e tij.

 • Lupu, 'ujku' shqiptar qe sundoi per 19 vjet Moldavine

  Gazetari Marin Mema, ka publikuar nje shkrim qe ka te beje me 'nje nga figurat me pak te trajtuara nga historiografia shqiptare', ajo e Vasil Kocit ose Vasil Lupu, siç njihet me gjere, njeriu qe per me se 19 vjet qendroi mbi fron si princ i Moldavise.

 • Pse himariotet flasin greqisht?

  Ne gjirin e shtate fshatrave te Himares ka nje dallim ne nje pike te rendesishme. Tre nga vendbanimet e krahines – Palasa, Himara dhe Dhermiu – flasin brenda dhe jashte shtepise shqip dhe greqisht. Kater fshatrat e tjere, brenda dhe jashte shtepise flasin vetem shqip.

 • Kanuni i Leke Dukagjinit perkthehet ne spanjisht

  Cilat ishin institucionet qe funksiononin gjate periudhes se Kanunit te Leke Dukagjinit? Mbi çfare normash dhe dokesh juridike funksiononte shoqeria? Cili ishte foklori dhe etnologjia? Te gjitha keto sot nuk jane me, por mbartin rendesine e trashegimise se nje dokumenti te rendesishem ligjvenes per kohen.

 • Aktorja e njohur Hajrie Rondo, ne rrezik per jeten

  Pak kohe pasi Hajrie Rondo u shfaq krejtesisht me nje pamje tjeter pasi luftoi me semundjen e rende, nje tjeter lajm i keq vjen per te. Aktorja e njohur, te henen e kaluar i eshte nenshtruar serisht nje operacioni ne koke. Vajza e saj Klea Ikonomi pohoi se fatkeqsisht gjendja e rende i ishte rikthyer krejt papritur.

 • Editimi digjital i 'Gjahu i malesorevet' dhe historiku i nje botimi

  Biblioteka Kombetare e Shqiperise, ne 190-vjetorin e lindjes se gjuhetarit dhe perkthyesit Kostandin Kristoforidhi, fton publikun te njihet me editimin digjital te vepres 'Gjahu i malesorevet', tregimin e pare te prozes artistike shqipe, shkruar nga autori ne dy dialektet e shqipes, gegnisht dhe toskerisht.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama