Sporti

Sporti

Lajme nga aktivitete sportive shqiptare, gjermane, angleze, italiane e shume te tjere do jene pjese e ketij seksioni informativ

 • A e keni ditur se keta futbolliste jane shqiptare?

  Sic te gjithe e dime populli shqiptar ka kaluar ne peripeci te ndryshme e ku popullsia eshte asimiluar apo ka harruar gjuhen, gjithsesi tregues te origjines se tyre mbeten mbiemrat apo dhe te dhenat hsitorike, ketu eshte nje liste me 5 futbolliste qe ju nuk e dinit qe kane origjine shqiptare.

 • '30 arsyet pse Ballisti nuk e ngriti dronin ne Beograd'

  Gazetari Kastriot Myftaraj ka listuar plot 30 arsye qe argumentojne, sipas tij, pse Ismail Morina, i njohur si Ballisti, nuk e ka ndermarre i vetem operacionin e ngritjes se dronit ne Beograd, gjate ndeshjes Serbi-Shqiperi, me 14 tetor te vitit te shkuar.

 • Greqia drejt perjashtimit nga UEFA dhe FIFA

  Greqia rrezikon te dale nga Europa dhe nuk behet fjale nga zona euro, por per Greqine e futbollit. Perjashtimi nuk eshte nje kercenim qe vjen nga trojka, por nga FIFA e Blatter dhe UEFA e Platini.

 • Shorti tregohet bujar me Realin, Barca ritakon Bajernin

  Barcelona – Bajern Mynih dhe Juventus – Real Madrid do te jene dy gjysmefinalet e Liges se Kampioneve. Shorti u hodh mesditen e sotme nde Nion te Zvicres, ndersa goglat u terhoqen nga Sekretari i Pergjithshem i UEFA-s, Gianni Infantino, dhe ish-futbollisti gjerman Karl-Heinz Riedle.

 • Sampdoria kembengul per Abrashin

  Lojtari i Kombetares shqiptare, Amir Abrashi, mund te luaje ne Serine A sezonin e ardhshem. Sipas ueb-faqes zvicerane 'Fusballinfos.ch', Sampdoria po ndjek me shume interes situaten e mesfushorit kuqezi tek Grasshoperi.

 • Laci-Kukesi finalja e Kupes se Shqiperise

  Laci-Kukesi do te jete finalja e Kupes se Shqiperise. Kurbinasit arriten te skualifikonin nga kupa ekipin e Tiranes, duke fituar me rezultatin e ngushte 1-0. Golin e vetem per skuadren e drejtuar nga shkodrani Armando Cungu e shenoi nigernian Xhejms Adeni, ne minuten e 62-te te pjeses se dyte.

 • Juve-Real i bashkohen Barca-Bajern ne gjysmefinale

  Torinezet barazuan 0-0 ne Monako, por iu mjaftuan fitores se arritur ne fushen e tyre 1-0, fale nje 11-metershi te shnderruar ne gol nga Arturo Vidal per t’u kualifikuar per ne gjysmefinalet e Liges se Kampioneve.

 • Fiorentina ne gjurmet e Andi Liles

  Mbrojtesi i Kombetares shqiptare, Andi Lila, mund te mbetet ne Serine A edhe sezonin e ardhshem, pas shperberjes se skuadres se Parmes per shkak te falimentimit te klubit.

 • Klubi shqiptar Rilindja merr pjese ne Kupen e Mbretit ne Norvegji

  Per here te pare ne historine e futbollit norvegjez, nje klub i themeluar nga shqiptaret do te marre pjese ne raundin e pare te Kupes se Mbretit. Klubi i Futbollit Rilindja, i themeluar rreth 3 dekada me pare do te sfidoje ekipin norvegjez te Liges se Pare, Baeum Sport Klub.

Lojerat Olimpike Londer 2012

Korea Veriut sulmon 'funderrinat e jugut'

Korea Veriut sulmon funderrinat e jugut

Për një moment, shpirti i bashkëpunimit dhe solidaritetit i krijuar gjatë Lojrave Olimpike përfshiu edhe Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të planetit, që nëpërmjet një komunikate p

3 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2012

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

Kur Mario Balotelli shënoi golin e dytë të Italisë në gjysmëfinalen e Europianit përballë Gjermanisë, zhgënjimi i një kombi të tërë u ilustrua i gjithi tek portreti i një tifo

3 vite më parë | Lexo më shumë »

Transfertat

Kasano-Pacini, shkembimi gati te behet realitet

Kasano-Pacini shkembimi gati te behet realitet

Adriano Galiani dhe Masimo Morati kanë filluar zyrtarisht bisedimet për të bërë realitet shkëmbimin mes Xhampaolo Pacinit dhe Antonio Kasano. Shkëmbimi në fjalë ka edhe miratimin e trajnerëve të

3 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Siti, oferte 'pa dashje' per Mesin

  Siti oferte pa dashje per Mesin

  Mançester Siti ka bërë gabimisht një ofertë prej 30 milion paund për Lionel Mesin. Oferta në fjalë ka ndodhur pas një keqkuptimi në komunikim mes zyrtarëve të klubit, kur sheiku Mansur e b

  3 vite më parë | Lexo më shumë »
 • 'Shopping' ne Serine A

  Shopping ne Serine A

  Blerja e yjeve të serisë A, nuk është destinuar të mbyllet për Paris Sen Zhermenin në fundin e merkatos së kësaj vere. Pasi rrëmbeu përkundër skepticizmit, emra të tillë si Tiago S

  3 vite më parë | Lexo më shumë »

Legjenda te Futbollit boteror

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Ëndërronte, vogëlushi Michel. Si të gjithë që kanë moshën për të ëndërruar. Shpikte ndeshje futbolli të pambarimta në oborrin përpara barit të gjyshit, atje në Jouef

3 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Jeta e Pele-s, nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Jeta e Pele-s nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në

  3 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Maradona dhe 'La Mano de Dios'

  Maradona dhe La Mano de Dios

  Ky mund te jete goli me i diskutueshem ne historine e Kupes se Botes. Eshte goli i shenuar nga Maradona ne cerek finalen mes Argjentines dhe Anglise ne 1986. Nje ndeshje qe Argjenitna e fitoi 2-1, ku te dy golat u shenuan nga Maradona. Te gjithe tash

  5 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2008

Reyes de Europa

Reyes de Europa

20 minuta per ti marr masat Gjermanis, 20 minuta per ti dhene shresa 25.000 tifozve Gjerman neper tribuna. 20 minuta per te bere pishman tifozat Italian dhe te Rusis, kaq i jane dashur Spanjes per te marr ne dore ndeshjen dhe per mos ta leshuar me. G

7 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Gjermani-Spanjë, skemat e finales

  Gjermani-Spanje skemat e finales

  Nëse Spanja do të arrijë të mundë Gjermaninë sot, ai do t‘i bashkohet Hoze Vilalongës si i vetmi trajner që ka arritur t‘i japë këtij kombi trofeun e një turneu madhor. Vilalonga e ar

  7 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mishel Platin: Krenar për Evropianin

  Mishel Platin Krenar per Evropianin

  FUTBOLLI i VËRTETË "Më ka entuziazmuar atmosfera shumë e bukur edhe në fushë, vlerat teknike të skuadrave, - nënvizon presidenti i UEFA-s në konferencën për shtyp, të dhënë

  7 vite më parë | Lexo më shumë »

Afrika Jugut 2010

Webb: Finalja? Dy oret me te veshtira te karrieres

Webb Finalja Dy oret me te veshtira te karrieres

Howard Webb e ka cilesuar finalen e madhe te Johanesburgut si nje “ferr pa fund” per te si arbiter.Ish polici britanik qe u caktua per te marre mbi supe pergjegjesine e nates finale, shprehet se ato ishin dy oret me te veshtiura te karrie

5 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Spanja, Puyol largohet si kampion bote

  Spanja Puyol largohet si kampion bote

  Carles Puyol kishte vendosur te largohej perfundimisht nga kombetarja pas boterorit dhe keshtu ka bere.  Mbrojtesi i kombetares iberike ka zhveshur perfundimisht fanelen e kombetares pasi arriti ne majen e botes vetem pak dite me pare. Numri 5 i

  5 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Gjithçka qe do te mbetet ne memorie nga nje muaj i pasur me emocione: nga Mandela te topi, per te vazhduar me golat fantazme dhe fantazmat e golit. Prozhektoret e Afrikes se Jugut u fiken, por Nelson Mandela mbetet fituesi i vetem i Boterorit

  5 vite më parë | Lexo më shumë »

Beijing 2008

Shuhet flaka në Pekin

Shuhet flaka ne Pekin

Ose të paktën, kjo është ajo që shpreson vendi më i populluar në botë, fuqi e re emergjente në skenën botërore. “Gjiganti i fjetur” i Azisë është zgjuar duke pretenduar

7 vite më parë | Lexo më shumë »

Sporte Ekstreme

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Felix Baumgartner është bërë njeriu i parë që arrin të thyejë barrierën e shpejtësisë së zërit. Ditën e dielë arriti shpejtësinë 1342 km/h pasi u hodh nga një l

3 vite më parë | Lexo më shumë »