2 Mars 2024

Vendosja e trupave dhe artileria e rëndë ushtarake serbe në kufirin me Kosovën pas sulmit terrorist të 24 shtatorit kishte alarmuar edhe Shtëpinë e Bardhë.

Këtë e ka raportuar revista e njohur amerikane “Time”, duke cituar një burim brenda Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Prestigjiozja amerikane thotë se edhe përkundër tensioneve disamujore në rritje mes Serbisë dhe Kosovës, ato nuk po merrnin shumë vëmendje në medi

Shkrimi i plotë:

Pasditen e 27 shtatorit, një ekspert i Ballkanit në Shtëpinë e Bardhë mori një telefonatë shqetësuese nga një agjenci e inteligjencës amerikane. Forcat serbe po grumbulloheshin përgjatë gjatësisë së kufirit të vendit të tyre me Kosovën, ku NATO ka mbajtur një paqe të pakëndshme që nga lufta e përgjakshme e shkëputjes në 1999.

Tri ditë më parë, më shumë se dy duzina serbë të armatosur kishin vrarë një oficer policie kosovar në një sulm. Tani Serbia po vendoste armatim të rëndë dhe trupa. “Ne ishim shumë të shqetësuar se Serbia mund të përgatitej për të nisur një pushtim ushtarak,” thotë një zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC).

Pyetja ishte çfarë të bëhej për këtë. Muaj të tensioneve në rritje në një cep të largët të Evropës Juglindore nuk kishin marrë shumë vëmendje në media. Përpjekjet diplomatike të Britanisë së Madhe, Italisë dhe vendeve të tjera me trupa në terren në Kosovë nuk kishin arritur të qetësonin situatën. 

Në Uashington, vëmendja u përqendrua te kaosi në Kongres; në pjesën më të madhe të Evropës, prioriteti kryesor ishte marrja e mbështetjes së vazhdueshme për Ukrainën. Kështu, si pjesë e një përpjekjeje për t’i bërë presion Serbisë që të tërhiqet, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan miratoi një kërkesë nga ekipi i tij në Evropë për të deklasifikuar elementët e grumbullimit serb për publikim.

Drejtoria e Inteligjencës NSC redaktoi detajet sekrete të grumbullimit për të errësuar burimet dhe metodat pas inteligjencës. Më pas e dërgoi kërkesën në zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI) në Virxhinia Veriore përmes emailit të klasifikuar. 

Më 29 shtator, pas një përleshjeje dyditore për të pastruar deklasifikimin, zëdhënësi i NSC John Kirby thirri një telefonatë të paplanifikuar të Zoom me anëtarët e trupit të shtypit të Shtëpisë së Bardhë. Kirby dha informacione të reja për sulmin e 24 shtatorit ndaj oficerit të policisë kosovare dhe dha lajmin për dislokimin e fundit serb, duke zbuluar se ai përfshinte artileri të avancuar, tanke dhe njësi të mekanizuara të këmbësorisë. Ndërsa mbulimi u rrit, vendet evropiane iu bashkuan SHBA-së në ushtrimin e presionit të ri diplomatik ndaj serbëve dhe MB njoftoi një dislokim shtesë të trupave në Kosovë. Brenda pak ditësh, trupat serbe po tërhiqeshin.

Gazeta Dita