Presidenti i KE viziton Ukrainën – Ndodh e papritura gjatë takimit me kryeministrin ukrainas, Michel detyrohet të…

9 MAJ 2022

Bëhet me dije se ditën e sotme se takimi mes presidentit të Këshillit Europian dhe kryeministrit ukrainas është ndërprerë pasi sulmet ruse kanë nisur mbi Odesa.

Zyrtari shpjegoi se Michel dhe pjesëmarrësit e tjerë duhej të ndërprisnin takimin për t’u strehuar pasi raketat goditën përsëri rajonin e Odesas.

Në një lexim të vizitës së Michel, zyrtari, i tha se presidentit Michel dhe kryeministrit Denys Shmyhal iu bashkua presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përmes lidhjes video nga Kievi dhe diskutimet e tyre u fokusuan në mënyrën më të mirë që BE mund të vazhdojë mbështetjen për Ukrainën në përmbushjen e sfidave humanitare, ekonomike dhe ushtarake me të cilat përballen aktualisht.

Duke folur në Odesa, Michel tha se donte t’i konfirmonte Zelenskyt dhe të gjithë njerëzve në Ukrainë, se mbështetja do të jetë maksimale dhe se BE do të ofrojë aq sa mundet për sa i përket pajisjeve ushtarake.

Ai tha gjithashtu se BE-ja po koordinohet me komunitetin ndërkombëtar për të mobilizuar mbështetje financiare, ekspertizë, në mënyrë që Ukraina të jetë në gjendje të adresojë sfidat humanitare, të jetë në gjendje të drejtojë vendin dhe theksoi nevojën për të pasur likuiditet dhe për të filluar rindërtimin e vendit.

“Ne e dimë se ju dhe populli i Ukrainës që po luftoni për atdheun tuaj, për të ardhmen e fëmijëve tuaj, për liritë tuaja, por ju po luftoni gjithashtu për parimet, vlerat dhe demokracinë dhe të drejtat demokratike tona të përbashkëta evropiane. Dhe kjo është arsyeja pse është detyra jonë morale t’ju mbështesim sa më shumë që të mundemi”, tha Michel.

Në një video deklaratë, Zelensky falënderoi presidentin e Këshillit Evropian për mbështetjen e tij dhe për dhënien e Ukrainës “mundësinë për të qenë e barabartë në familjen e Bashkimit Evropian”.

“Dhe në këtë moment të vështirë – të bombardimeve dhe luftës – pozicioni juaj i guximshëm dhe të qenit i pranishëm personalisht në Odesa nuk është thjesht i mirëpritur, por ngjall shumë mirënjohje,” shtoi lideri ukrainas.

Më herët të hënën, Serhiy Bratchuk, zëdhënësi i administratës ushtarake të rajonit të Odesës, tha se forcat ruse kishin gjuajtur katër raketa lundrimi Onyx në rajon.

Gazeta Shqip