29 Maji 2023

Sipas zyrtarëve, tre persona u vranë dhe të paktën pesë u plagosën – duke përfshirë një që është akuzuar për vrasje – në të shtënat gjatë një mitingu popullor me motora, në një qytet turistik në New Mexico.

Të shtënat kanë ndodhur rreth orës 17:00, në Main Street, në qytetin Red River, mes anëtarëve të bandave të jashtëligjshme të motoçikletave, tha të dielën Policia e Shtetit të Nju Meksikos. Departamenti i Drejtësisë i përkufizon bandat si “organizata anëtarët e të cilave përdorin klubet e tyre të motoçikletave si kanale për ndërmarrjet kriminale”, duke përfshirë trafikun e armëve dhe drogës.

Oficerët gjetën dy të vdekur në vendngjarje dhe gjashtë persona të plagosur u transportuan në spitale, duke përfshirë një që u transportua me helikopter në një spital të Denverit, tha policia e shtetit. Një nga të plagosurit që u transportua në një spital lokal u shpall më vonë i vdekur, sipas policisë, e cila tha se të tetë viktimat ishin anëtarë të bandave të motoçikleta.

Ka më shumë se 300 banda aktive të motoçikletave të jashtëligjshme në të gjithë vendin, sipas DD, e cila thotë se pesë nga bandat – Hells Angels, Mongols, Bandidos, Outlaws dhe Sons of Silence – “paraqesin një kërcënim serioz kombëtar të brendshëm” dhe sjellje pjesa më e madhe e aktivitetit kriminal, përfshirë kontrabandën ndërkombëtare të drogës. Nuk ishte menjëherë e qartë se cilat banda dyshohet se ishin të përfshira në të shtënat e së shtunës.

Gazeta Dita