I ftohtë i tillë s’është parë në 20 vjet. 0 Greqia pritet “të ngrijë” nga reshjet e dendura të dëborës.

12 JANAR 2021

Vala e re e motit të keq që godet Greqinë Veriore pritet të mbulojë vendin me dëborë në 24 orët e ardhshme.

Vala e re e motit të keq pritet të godasë pjesën më të madhe të vendit. Sipas parashikimit zyrtar të motit nga EMY në Greqi, kjo pritet të ndodhë gjatë ditës që vjen.

Meteorologu i mirënjohur Klearchos Marousakis, në një postim në faqen e tij personale në Facebook, vëren ndër të tjera se moti i keq dhe bora mund të na kujtojnë 2002-ën.

Siç shprehet Klearchos Marousakis, “një valë e ftohtë pritet, siç kemi informuar tashmë, për të “pushtuar” vendin tonë nga e enjtja e ardhshme deri në fillim të javës tjetër. Nga studimi i të dhënave të parashikuara në dispozicion ekziston mundësia që kjo valë e ftohtë të kujtojë reshjet e mëdha të borës që goditën vendin tonë në Janar 2002 ku rreth Epifanisë në Atikë ra bora për tre ditë rresht ndërsa temperatura ra shumë gradë nën zero në Greqinë e veriut duke vendosur shumë zona në “ngrirje” për disa ditë “.

Gazeta Shqip