Kompania gjermane BioNTech, e themeluar nga dy shkencëtarë, është bashkuar me Pfizer për një vaksinë që eshte 90 përqind e efektshme.

Dy vjet më parë, Dr. Ugur Sahin u ngjit në skenë në një konferencë në Berlin dhe bëri një parashikim të guximshëm. Duke folur me një dhomë të gjerë ekspertësh të sëmundjeve infektive, ai tha se kompania e tij mund të jetë në gjendje të përdorë të ashtuquajturën teknologji të saj të dërguarit RNA për të zhvilluar me shpejtësi një vaksinë në rast të një pandemie globale.

Në atë kohë, Dr. Sahin dhe kompania e tij, BioNTech, ishin pak të njohur jashtë botës së vogël të ndërmarrjeve evropiane të bioteknologjisë. BioNTech, të cilën Dr. Sahin themeloi me gruan e tij, Dr. lemzlem Türeci, ishte përqendruar kryesisht në trajtimet e kancerit. Ajo kurrë nuk kishte nxjerrë një produkt në treg. Covid-19 nuk ekzistonte ende.

Por fjalët e tij u treguan profetike.

Të hënën, BioNTech dhe Pfizer njoftuan se një vaksinë për koronavirusin e zhvilluar nga Dr. Sahin dhe ekipi i tij ishte më shumë se 90 për qind efektive në parandalimin e sëmundjes midis vullnetarëve të provës të cilët nuk kishin prova të infektuar më parë. Rezultatet mahnitëse nxorën BioNTech dhe Pfizer në frontin e garës për të gjetur një kurë për një sëmundje që ka vrarë më shumë se 1.2 milion njerëz në të gjithë botën.

“Mund të jetë fillimi i fundit të epokës Covid”, tha Dr. Sahin në një intervistë të Martën.

BioNTech filloi punën për vaksinën në janar, pasi Dr. Sahin lexoi një artikull në revistën mjekësore The Lancet që e la të bindur se virusi koronavirus, në atë kohë duke u përhapur shpejt në pjesë të Kinës, do të shpërthente në një pandemi të plotë. Shkencëtarët në kompani, me seli në Mainz, Gjermani, anuluan pushimet dhe u vendosën të punojnë në atë që ata e quajtën Project Lightspeed.

“Nuk ka shumë kompani në planet që kanë kapacitetin dhe kompetencën për ta bërë atë aq shpejt sa ne mund ta bëjmë”, tha Dr. Sahin në një intervistë muajin e kaluar. “Kështu që nuk u ndie si një rast, por si një detyrë për ta bërë atë, sepse kuptova se ne mund të ishim ndër të parët për një vaksinë.”

Pasi BioNTech kishte identifikuar disa kandidatë premtues të vaksinave, Dr. Sahin arriti në përfundimin se kompania do të kishte nevojë për ndihmë për t’i provuar me shpejtësi, për të fituar aprovimin nga rregullatorët dhe për të sjellë kandidatin më të mirë në treg. BioNTech dhe Pfizer kishin punuar së bashku për një vaksinë të gripit që nga viti 2018, dhe në Mars, ata ranë dakord të bashkëpunonin për një vaksinë të koronavirusit.

Që atëherë, Dr. Sahin, i cili është turk, ka krijuar një miqësi me Albert Bourla, shefi ekzekutiv grek i Pfizer. Dyshja thanë në intervistat e fundit se ata kishin lidhje me prejardhjet e tyre të përbashkëta si shkencëtarë dhe emigrantë.

“Ne e kuptuam se ai është nga Greqia dhe se unë jam nga Turqia”, tha Dr. Sahin, pa përmendur antagonizmin e gjatë të vendeve të tyre amtare. “Ishte shumë personale që nga fillimi.”

Dr. Sahin, 55 vjeç, lindi në Iskenderun, Turqi. Kur ai ishte 4 vjeç, familja e tij u transferua në Këln, Gjermani, ku prindërit e tij punonin në një fabrikë Ford. Ai u rrit duke dashur të bëhej mjek dhe u bë mjek në Universitetin e Këlnit. Në vitin 1993, ai fitoi një doktoraturë nga universiteti për punën e tij në imunoterapinë në qelizat tumorale.

Në fillim të karrierës së tij, ai u takua me Dr. Türeci. Ajo kishte konsideruar te bëhej murgeshë por përfundimisht vendosi te studionte mjekësi. Dr. Türeci, tani 53 vjeç dhe shefi mjekësor i BioNTech, lindi në Gjermani. Ajo ishte vajza e një mjeku turk i cili emigroi nga Stambolli. Në ditën që ata u martuan, Dr. Sahin dhe Dr. Türeci u kthyen në laborator pas ceremonisë.

Dyshja fillimisht u përqëndruan në kërkime dhe mësimdhënie, përfshirë në Universitetin e Zyrihut, ku Dr. Sahin punoi në laboratorin e Rolf Zinkernagel, i cili fitoi çmimin Nobel në 1996 në mjekësi.

Në 2001, Dr. Sahin dhe Dr. Türeci themeluan Ganymed Farmaceutikë, e cila zhvilloi barna për të trajtuar kancerin duke përdorur antitrupa monoklonalë.

Pas disa vitesh ata themeluan BioNTech gjithashtu, duke kërkuar të përdorin një gamë më të gjerë të teknologjive, përfshirë RNA të dërguarit, për të trajtuar kancerin. “Ne duam të ndërtojmë një kompani të madhe farmaceutike evropiane”, tha Dr. Sahin në një intervistë me Wiesbaden Courier, një gazetë lokale.

Edhe para pandemisë, BioNTech po merrte vrull. Kompania grumbulloi qindra miliona dollarë dhe tani ka më shumë se 1,800 persona në staf, me zyra në Berlin, qytete të tjera gjermane dhe Cambridge, Massachusets. Në 2018, ajo filloi partneritetin e saj me Pfizer. Vitin e kaluar, Fondacioni Bill & Melinda Gates investoi 55 milion dollarë për të financuar punën e tij për trajtimin e H.I.V. dhe tuberkulozi. Gjithashtu në 2019, Dr. Sahin u dha Çmimi Mustafa, një çmim bienal iranian për myslimanët në shkencë dhe teknologji.

Dr. Sahin dhe Dr. Türeci shitën Ganymed për 1.4 miliard dollarë në 2016. Vitin e kaluar, BioNTech shiti aksione në publik; muajt e fundit, vlera e saj e tregut është rritur 21 miliard dollarë, duke e bërë çiftin ndër më të pasurit në Gjermani.

Dy miliarderët jetojnë me vajzën e tyre adoleshente në një apartament modest pranë zyrës së tyre. Ata ngasin biçikleta për të punuar. Ata nuk kanë një makinë.

“Ugur është një individ shumë, shumë unik”, tha Z. Bourla, shefi ekzekutiv i Pfizer, në intervistë muajin e kaluar. “Ai kujdeset vetëm për shkencën. Diskutimi i biznesit nuk është filxhani i tij i çajit. Nuk i pëlqen aspak. Ai është një shkencëtar dhe një njeri me parime. Unë i besoj 100 për qind ”.

Në Gjermani, ku imigracioni vazhdon të jetë një çështje e fshehtë, suksesi i dy shkencëtarëve me origjinë Turke ishte shkak për festime.

“Me këtë çift, Gjermania ka një shembull të ndritshëm të integrimit të suksesshëm,” shkroi faqja e biznesit konservator Focus.

Një anëtar i Parlamentit, Johannes Vogel, shkroi në Twitter se nëse do të varej nga partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, “nuk do të kishte #BioNTech të Gjermanisë me lemzlem Türeci & Ugur Sahin në krye”.

“Nëse do të varet nga kritikët e kapitalizmit dhe globalizimit,” shtoi ai, “nuk do të kishte bashkëpunim me Pfizer. Por kjo na bën të fortë: vendi i imigracionit, ekonomia e tregut dhe shoqëria e hapur! ”

Dr. Sahin ka pasur pak kohë për politikë këtë vit. BioNTech ka qenë aq e zënë me zhvillimin e një vaksine sa që kompania nuk ka finalizuar detajet financiare të marrëveshjes së saj të partneritetit me Pfizer.

“Besimi dhe marrëdhënia personale është kaq e rëndësishme në një biznes të tillë, sepse gjithçka po shkon kaq shpejt”, tha Dr. Sahin. “Ne ende kemi një fletë termi dhe ende jo një kontratë përfundimtare për shumë gjëra.”

Dr. Sahin tha se ai dhe Dr. Türeci mësuan në lidhje me të dhënat e efikasitetit të dielën në mbrëmje dhe shënuan momentin duke përgatitur çaj turk në shtëpi. “Ne festuam, sigurisht,” tha ai. “Ishte një lehtësim”.