Ndahet nga jeta legjenda e futbollit Panajot Pano

Ndahet nga jeta legjenda e futbollit, Panajot Pano
Panajot Pano, një nga figurat më të njohura të futbollit shqiptar ka ndërruar jetë në moshën 71-vjeçare.

Pano, cilësuar si legjenda e futbollit shqiptar lindi në Durrës në 7 mars të vitit 1939.

Gjate karrierës së tij 18- vjeçare si futbollist, Panajot Pano ka luajtur 24 ndeshje në kombëtaren e Shqipërisë. Ai ka luajtur gjatë me fanellën e Klubit Sportiv "Partizanin", ku ka fituar 4 kampionate dhe 5 kupa.

Në mars të vitit të shkuar ai u nderua si "Nderi i Kombit" nga presidenti i vendot, Bamir Topi.

Pas lajmit për vdekjen e tij, kreu i shtetit, Bamir Topi i ka shprehur ngushëllimet më të ndjera familjes.

Në mesazhin e tij, Topi e ka cilësuar Panon si sportistit e rrallë, korife të futbollit shqiptar, që me lojën e mahnitshme, shpirtin e tij luftarak dhe sidomos me golat e paharruar do mbetet ngahera i gdhendur në historinë e futbollit shqiptar dhe në kujtesën e tifozëve dhe sportdashësve, do të vazhdojë ngahera të admirohet jo vetëm nga ata që e njohën personalisht dhe patën fatin të luajnë me të apo kundër tij, por ai do të vazhdojë të kujtohet si një legjendë e gjallë e sportit shqiptar.

Nga : Gazeta Shekulli

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama