Mariana Kondi ne skene dhe ne jete

Mariana Kondi, ne skene dhe ne jete
E ka nisur karrieren ne estraden e shtetit me aktore te njohur te kesaj trupe. Me premiera te njepasnjeshme, per gati 22 vjet ajo mundi te fitoje zemren e publikut. Por Teatri Kombetar per te ishte si “maja e Olimpit”, ne dyert e se cilit nuk rreshti se trokituri. Roli i nje gruaje serbe tek “Pesha e fajit”, duket sikur i solli kthesen e madhe per te ndryshuar strategjine dhe per te qene aktore e ketij institucioni. Filmi i Dhimiter Anagnositit “Gjoleka, djali i Abazit” i xhiruar tre vjet me pare, duket se vertetoi ate qe mendohej per Marjanen. Roza Anagnosti, aktore e mirenjohur, me te cilen Marjana kaloi kete eksperience te forte, kujton menyren sesi e njohu Marjanen ne sheshin e xhirimit. “Ajo jo vetem qe beri nje rol shume te mire, por ka momente qe i ka brilante.

Ajo ka paur nje plastik fytyre, nje ekspresion dhe kete e ka treguar gjithnje nepermjet ekranit”, thote Roza. Por koleget e saj mendojne se perfshirja e Marjanes ne Trupen e Teatrit Kombetar eshte i vonuar. Bujar Asqeriu, me te cilin Marjana ka intepretuar tek pjesa “Kengetarja tullace” thote se ajo shquhet per indvidualitetin krijues te personazhit. “Mariana ne konfiguracionin e saj, krijoi nje aktore me nuanca te spikatura individuale. Eshte shume e rendesishme qe te konsolidosh nje individualitet tendin”, shprehet Asqeriu. Por ne galerine e personazheve qe Marjana ka krijuar, roli me i dashur i saj eshte ai tek “Komedia Venecia” i Spiro Dunit. Pronarja e nje shtepie publike qe kthehet tek dashuria e pare, “realizmi magjik” mesa duket e ka mrekulluar.

Optimiste e lindur, per Asqeriun, Marjana ne jeten e perditshme njihet ne kete menyre: “Kaq e kendshme sa eshte ne skene, eshte edhe ne jete”, thote Bujari. Ndersa Roza Anagnosti ne kete fund-viti percjelle kete urim: “I uroj Marianes cdo te mire dhe kam besim se ajo do te krijoje figura artiske ne te ardhmen”, shprehet Roza.
Artikujt e fundit


Reklama

Reklama