Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Si ndikon hena tek shenjat e horoskopit

  Ana jone e pandergjegjshme, irracionale, emocionale, zbulohet mire edhe nga shenja henore, ana tjeter e sjelljes “diellore”, qe shfaqim ne publik dhe ne qetesi.

 • Shpikjet myslimane qe i dhane forme botes moderne

  Ka nje vrime ne njohurite tona: ne kercejme si bretkosa nga Rilindja tek ndaj greket e lashte, thote per CNN, profesori Salim al-Hassani, kryetar i Fondacionit per Shkence, Teknologji dhe Civilizim dhe redaktor i librit '1001 Shpikjet'...

 • Vlonjati qellon me fat, fiton nje shume marramendese nga ndeshjet e djeshme

  Nje djale nga Vlora ka qene shume me fat mbremjen e djeshme pasi ka fituar nje shume te majme parash nga skedinat. Ai i ka parashikuar me rezultat te sakte 7 ndeshje dhe ka fituar nje shume marramendese. Plot 22 mije euro ka fituar ne xhep pasi ka vene 100 euro ne nje pike bastesh ne Vlore.

 • Ide gjeniale, nje ure e jashtezakonshme ne Holande

  Ne bote ka shume gjera te mrekullueshme sa ndonjehere nuk di ke te veçosh. Por, gjenialiteti njerezor ne kete ure te ndertuar ne Holande te le pa fryme. Ne 2002 bota mundi te admironte uren e ujit Veluwemeer, nje kryeveper e inxhiniereve me te mire, qe lidh Holanden me Flevoland, nje ishull artificial.

 • Me perdhunoi Pokemoni

  1 vit më parë
  Me perdhunoi Pokemoni

  Eshte loja e virtuale e momentit qe po ben per vete gjithnje e me shume dhe ne kete mase te madhe njerezish qe e luajne, ka nga ata qe u eshte bere lemsh virtualiteti me realitetin.

 • Vende turistike qe i kthejne parate nese bie shi

  Dy plazhe ne Jesolo, ne veri te Venedikut, jane aq te deshperuara ne terheqjen e turisteve saqe kane vendosur te bejne marreveshje me te cilen vizitoreve u ofrohet refundim i te hollave nese bie shi gjate qendrimit te tyre. Marreveshja vlen per secilin turist i cili do ta kaloje pushimin veror atje.

 • Fotoja qe po thyen rrjetin: Shitesja e majdanozit lexon liber

  Kjo foto po ben buje ne rrjet. Ne nje moment kur publiku i internetit eshte i revoltuar ndaj qeverise, e cila iu sekuestron mallin tregtareve te vegjel qe jane per buken e gojes, nderkohe qe me subjektet e ndryshme abuzive qe nuk jane per mbijetese tregohet 'tolerante', vjen kjo fotografi teper domethenese.

Blogu yne

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama