Dita e Veres

Dita e Veres

 • Mbi 1 milion ballokume ne Diten e veres

  Elbasani nuk eshte vetem kryeqyteti i Shqiperise ne Diten e Veres por i te gjitha trojeve shqiptare. Risia e ketij viti eshte pjesmarrja e bizneseve, kengetareve dhe pse jo e qytetareve kosovare dhe shqiptaro-maqedonas ne ditet e festimeve. Nje nder organizatoret e festimeve Xhimi Vila thote se ndryshe nga vitet e tjera, kete vit Dita e Veres eshte shtrire ne kohe por edhe ne hapsire.

 • Historia e Dites se Veres, nga Cermenika deri ne Elbasan

  Qe ne kohet antike, tempulli i 14 Marsit, festa e Dites se Veres, ka qene ne qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit te dimrit, kjo feste ka krijuar tashme traditen e saj jo vetem tek banoret e qytetit te Elbasanit, por edhe ne qytete te tjera te vendit, veçanerisht ne Tirane.

 • Rituali i Dites se Veres, kater fazat e festes

  Festa pagane ka ritualin e saj. Ritet jane trasheguar brez pas brezi ndoshta per 24 shekuj me radhe. Dikur dedikimet i kushtohen perendise Diane, sot ato praktikohen per nje jete me te mire te mbushur me gezim, dashuri dhe begati. Studiuesi dhe muzikologu i njohur Thanas Meksi e ndan ne kater faza Festen e Dites se Veres. Faza e pare eshte faza pergatitore qe nis me grumbullimin e zaireteve qe jan

 • Ballokumja

  13 vite më parë
  Ballokumja

  Eshte embelsire karakteristike vetem ne Elbasan. Ka qene dhe eshte sinonim i Dites se Veres. Ka nje formule te vecante gatimi, e njohur vetem ne kete qytet. Ne vija te pergjithshme, nje ballokume pergatitet si vijon: Ne nje ene te posacme prej bakri futen sipas radhes gjalpe i fresket, sheqer, veze, maje miell misri dhe pak finje zjarri.

 • Konica per Diten e Veres

  13 vite më parë
  Konica per Diten e Veres

  Faik Konica, shkrimtari yne i ndjenjes, arriti te shpjegoje shpirtin e Dites se Veres. Ai e perkufizonte keshtu kete feste: "Dita e Veres eshte dita ne te cilen stergjysherit tane, kur s'kish lindur Krishterimi, kremtonin bashke me romaket dhe grekerit e vjeter perendite e luleve, te shelgjeve.

 • Dita e Veres

  13 vite më parë
  Dita e Verës

  Rit dhe zakon popullor në Shqipërinë e Mesme. Dita e Verës festohet më 14 mars në Elbasan e gjetiu në Shqipërinë e Mesme e të Jugut (Përmet, Opar, Gjinokastër) dhe shënon mbarimin e stinës së dimrit. Nëpër oborre ndizen zjarre rituale për të dëbuar errësirën e dimrit. Gratë e Elbasanit dhe të zonave përreth pjekin një ëmbëlsirë të posaçme për këtë ditë, 'ballakum

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama