Xhihadi Islamik Palestinez lëshon mbi 100 raketa nga Gaza drejt Izraelit

5 Shkurt 2022

Më shumë se 70 raketa janë hedhur nga Rripi i Gazës drejt Izraelit këtë mbrëmje disa orë pasi u goditën objektivat palestinezë në Gaza, duke vrarë një udhëheqës të lartë terrorist të Xhihadit Islamik , si dhe operativë të tjerë.

Raketat janë hedhur drejt qendrës së Izraelit duke përfshirë Rishon Lezion, Bat Yam dhe Holon. Një orë më vonë u hodhën më shumë raketa në Sderot, Ibim dhe Nir Am. Nuk raportohet për viktima.

Xhihadi Islamik mori përgjegjësinë për sulmet.Sulmet shkatërruan strukturat ushtarake të Xhihadit Islamik dhe duke përfshirë edhe vrasjen e liderit të lartë terrorist Tayseer al-Jabari . IDF goditi objektiva shtesë në Gaza në përgjigje të sulmit me raketa.

Në një konferencë për shtyp të premten në mbrëmje, kryeministri Yair Lapid dhe ministri i Mbrojtjes Benny Gantz thanë se sulmet kishin qenë në përgjigje të një sulmi të madh terrorist që ishte planifikuar nga Xhihadi Islamik pasi udhëheqësi i saj u arrestua të hënën.

Gazeta Panorama