18 Qershor 2024

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut sot dhe nesër, njoftoi Kremlini, dhe ky është një udhëtim jashtëzakonisht i rrallë që nxjerr në pah partneritetin gjithnjë e më të fortë të Moskës me atë shtet bërthamor në Azi.Shtatorin e kaluar, udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, gjatë vizitës së tij në Lindjen e Largët të Rusisë, ftoi presidentin rus Vladimir Putin të vizitojë vendin e tij.

Putin nuk e ka vizituar Phenianin që nga korriku i vitit 2000. “Me ftesë të kryetarit të çështjeve shtetërore të DPRK-së, Kim Jong Un, Vladimir Putin do të bëjë një vizitë shtetërore miqësore në Republikën Popullore Demokratike të Koresë nga 18 deri më 19 qershor”, thuhet në deklaratën e Kremlinit, duke shtuar se, pas Veriut Kore, Putin do të vizitojë Republikën Popullore Demokratike të Koresë më 19 qershor dhe më 20 qershor do të vizitojë Vietnamin. Rusia është përpjekur jashtëzakonisht shumë të theksojë publikisht informacionin për rivendosjen e marrëdhënieve të saj me Korenë e Veriut që nga fillimi i luftës në Ukrainë, e cila shkaktoi krizën më të madhe në marrëdhëniet midis Moskës dhe Perëndimit në më shumë se 60 vitet e fundit.

Një adhurim i tillë i Vladimir Putinit për Kim Jong Un, e lejon atë të sfidojë Uashingtonin dhe aleatët e tij aziatikë, ndërsa siguron furnizime artilerie, për të vazhduar luftën në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj thonë se Koreja e Veriut e ka furnizuar Rusinë me armë, për ta ndihmuar atë të luftojë në Ukrainë, megjithëse Koreja e Veriut i ka hedhur poshtë vazhdimisht pretendimet si trillime të sajuara nga propaganda perëndimore. Veç Phenianit Moska mbështetetet edhe tek Pekini, që janë disa nga aleatët e fundit të mbetur të saj.