27 Nentor 2022

Territori Shqiptar në orët e para të ditës do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat më të dukshme do të jenë në zonat Lindore, ku dhe do të krijojnë mundësi për reshje të pakta në Juglindje të Shqipërisë.

Ndërsa orët vijuese sjellin përmirësim të motit edhe në këto zona, duke bërë që në vend të ketë më shumë orë me diell.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por mbeten kostante dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 13°C. Puka do të rregjistrojë temperaturat më të ulëta në vendin tonë (-4°C) minimalja, (4°C) maksimalja.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Qytetet Tmin Tmax
1.B. Curri (-3 °C) – (5 °C)
2. Puka (-4°C)- (4°C)
3.Kukës (-2°C)- (6°C)
4.Peshkopi (-3°C)- (95°C)
5. Burrel (0°C) – ( 7°C)
6.Shkodër (4°C) -(12°C)
7.Lezhë (5°C) -(13°C)
8.Tiranë (5°C) -(12°C)
9.Durrës (6 °C) -(13°C)
10.Elbasan (3°C)- (11°C)
11.Fier (6°C)-(12°C)
12.Berat (4°C) – (11°C)
13. Pogradec (0 °C )-(8°C)
14.Korçë (-1°C)- 97°C)
15.Ersekë (-3°C )-(6°C)
16.Vlorë (9°C)- (12°C)
17.Gjirokastër (3 °C0 -(10°C)
18.Sarandë (6 °C )- (13°C)