Rosberg fiton ne Itali diferenca me Hemilton ngushtohet ne 2 pike

Rosberg fiton në Itali, diferenca me Hemilton ngushtohet në 2 pikë

Niko Rosberg dominoi Çmimin e Madh të Italisë në Formula 1 duke marrë një fitore që e ndihmon të afrohet me shokun e tij të skuadrës te Mercedes, Luis Hemilton, i cili kryeson kampionatin botëror. Britaniku bëri një nisje të gabuar dhe kjo i kushtoi shumë në këtë garë, por në fund arriti të siguronte vendin e dytë në pistën e Monzës.

37E6A41400000578-3773177-image-a-30_1472996909330

Rosberg mori kryesimin e garës kur Hemilton, i cili kishte siguruar pole position një ditë më parë, bëri një nisje të ngadaltë. Ai përfundoi deri në vendin e 6, por më pas filloi të rifitonte pozicionet e humbura dhe u ngjit deri në vendin e dytë.

Por Rosberg ishte i pakapshëm dhe fitoi me një distancë sigurie nga ndjekësit, duke çuar në 7 numrin e sukseseve në këtë edicion si dhe 21 në total në karrierë, ndërsa duket se ka rihapur plotësisht luftën për titullin ku Hemilton ka një avantazh minimal prej vetëm 2 pikësh.

37E6975100000578-3773177-image-a-78_1472996318920

Pas krahëve të dyshes së Mercedes, e cila zinte dy vendet e para në podium për herë të katërt në këtë sezon, u rendit idhulli vendas, Sebastian Fetel me Ferrari, i ndjekur nga shoku i skuadrës, Kimi Raikonen.

Riçiardo, Botas, Verstapen, Perez, Masa dhe Hulkenberg plotësuan 10-shen e pilotëve në zonën e pikëve.

37E67CDB00000578-0-The_German_took_full_advantage_of_Hamilton_s_start_to_claim_a_se-a-69_1472994990014

Renditja e Botërorit për pilotë

250 L. Hemilton

248 N. Rosberg

161 D. Riçiardo

143 S. Fetel

136 K. Raikonen

121 M. Verstapen

70 V. Botas

62 S. Perez

46 N. Hulkenberg

41 F. MasaArtikujt e fundit


Reklama

Reklama