17 Mars 2023

“Polonia do të dorëzojë katër avionë luftarakë të epokës sovjetike MiG-29 në Ukrainë në ditët e ardhshme”, tha presidenti Andrzej Duda.

Polonia është vendi i parë që zyrtarisht angazhohet për dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë, për të cilën Kievi thotë se i duhet urgjentisht për të zmbrapsur pushtimin rus, i cili është shndërruar në një luftë brutale të shkatërrimit në rajonin lindor të Donbasit.

“Ne do të dorëzojmë katër avionë plotësisht operacionalë,” tha Duda në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin çek Petr Pavel, sipas gazetës franceze të lajmeve AFP .

“Avionët shtesë që janë aktualisht nën mirëmbajtje do të dorzohen gradualisht, shtoi Duda, dhe Polonia do të zëvendësojë MiG-të me F-35 të prodhimit amerikan dhe luftëtarë të Koresë së Jugut FA-50.

Pasi ka bindur aleatët e tij perëndimorë që të furnizojnë Ukrainën me dhjetëra tanke pas një maratonë diplomatike disa mujore, Kievi ka lobuar intensivisht tek partnerët e tij javët e fundit për të dërguar avionë luftarakë modernë .

Teksa ai vizitoi kryeqytetet evropiane muajin e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri lutje të përsëritura Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës për të siguruar avionë modernë për të rritur forcën e vjetër ajrore të vendit të tij, e cila përbëhet kryesisht nga avionë të epokës sovjetike.

Megjithatë, aleatët e Kievit kanë qenë të kujdesshëm për dorëzimin e gjeneratës së fundit të avionëve luftarakë, si F-16 amerikanë, nga frika se do të shërbente vetëm për përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit.

Deri më tani, Mbretëria e Bashkuar ka filluar trajnimin e pilotëve ukrainas si një hap i parë drejt dërgimit të avionëve, ndërsa SHBA ka mirëpritur dy pilotë në një bazë ajrore amerikane për të vlerësuar aftësitë e tyre fluturuese, por nuk do t’i lejojë ata të përdorin F-16 amerikanë.

Ndërkohë, vende si Franca dhe Holanda janë shprehur të hapur ndaj idesë, por janë larguar nga marrja e ndonjë angazhimi zyrtar.

Qeveria polake  një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022  kishte sinjalizuar tashmë synimin e saj për të dërguar avionë në ditët e fundit.

Gazeta Shqiptare