28 Shtator 2023

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të enjten se trupat e Kievit “po fitojnë gradualisht terren”, në kundërsulmin e tyre gjithëpërfshirës kundër linjave të ngushta të mbrojtjes ruse në Ukrainën juglindore.

“Sot forcat tuaja [të Ukrainës] po ecin përpara, ato përballen me luftime të ashpra, por ato gradualisht po fitojnë terren,” tha Stoltenberg së bashku me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev.

“Çdo metër që fitojnë forcat ukrainase është një metër që humbet Rusia. Ukrainasit po luftojnë për familjet e tyre të ardhmen e tyre, lirinë e tyre”, tha Stoltenberg, duke shtuar se “Moska po lufton për iluzionet perandorake”.

“Ukraina ka mbështetje të fortë nga 31 aleatë të NATO-s dhe shumë partnerë,” vazhdoi ai. “Në total, më shumë se 50 vende ju mbështesin dhe ju furnizojnë përmes atij grupi të kontaktit të mbrojtjes së Ukrainës dhe mbi 140 vende u ngritën për sovranitetin tuaj në Kombet e Bashkuara.

“Ndërkohë, Rusia është pakësuar në skenën botërore, e shkëputur nga tregjet ndërkombëtare”.

Aleanca ushtarake transatlantike i ka dhuruar Ukrainës armë me vlerë miliarda dollarë, por deri më tani ajo nuk ka lejuar pranimin e vendit në aleancë , pavarësisht kërkesave të përsëritura nga Kievi.

Stoltenberg tha se NATO ka kontrata kornizë për një “municion kyç” për Ukrainën me vlerë 2.4 miliardë euro (2.53 miliardë dollarë), duke përfshirë 1 miliard euro (1.54 miliardë dollarë) porosi të qëndrueshme.

“Kjo mbulon aftësi si artileri 155 milimetrash dhe raketa të drejtuara me tanke dhe municione kryesore të tankeve të betejës,” tha ai.

“Kjo do t’i ndihmojë aleatët të rimbushin rezervat e tyre duke vazhduar të mbështesin Ukrainën.

“Sa më e fortë të bëhet Ukraina, aq më shumë i afrohemi përfundimit të agresionit rus, Rusia mund të dorëzojë armët dhe t’i japë fund luftës së saj sot”, shtoi Stoltenberg.

Gazeta Sot