Rissoto me salmoni

Rissoto me salmoni
Perberesit per 4 persona:

400 gr Fileto salmoni
Oriz 400 gram
Kripe, piper, majdanoz
Vaj ulliri
Vere e bardh
Brodo peshku
Hudhra te grira, domate e fresket e grire ne kubike

Ngrohim vajin e ullirit me hurdherat hedhim kripe piper dhe domate te grire. Pasi jane ngrohur i shtojme fileton e salmonit te prere me copa kubike dhe e leme te skuqet paksa. E shuajme me vere te bardh dhe pasi ka marr nje vale e hedhim ne te orizin dhe e mbulojme me brodo peshku dhe pak para se te jete bere e sporkasim me majdanoz. Gjate zirjes kemi kujdes qe ta trazojme vazhdimisht ne menyre qe orizi te mos ngjitet. Pjata eshte gati per servirje...

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama