Kokteil me Karkaleca

Kokteil me Karkaleca
Perberesit per 4 persona:

400 gr Karkaleca te pastruar
200 gr Majoneze
100 gr Ketchup
10 ml Konjak
Sallat jeshile
Kripe
Tabasko
Domate

Karkalecat i sperkasim me konjak dhe i veme te ziejne ne uje me pak kripe per 5-7 minuta. Perziejme nderkohe majonezen me kechup deri sa te perfitojme nje krep me ngjyre roze. Shtojme pjesen tjeter te konjakut, disa pika dabasko dhe i perziejme sebashku. Sallaten jeshile e grijme imet ne fije te holla. Presim domaten ne feta dhe venodsim ne nje kupe me fund te rrumbullaket. Sallaten jeshile e hedhim ne kupe. Mbi te vendosim karkalecat e zier dhe i mbulojme me salcen e krijuar.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama