Kek me fruta dhe arra

Pastaj brumi hidhet në tavë me korent duke i vënë në mes formën e cila lyhet me gjalpë dhe pudroset me miell. Pas pjekjes lihet të ftohet, pastaj hiqet nga tava duke e përmbysur kekun, hiqet forma e mesit dhe pudroset me sheqer pudër. Për 1 kek rreth 1 kg duhen: miell 1 gotë e gjysmë uji, sheqer një gotë uji, gjalpë i freskët 2 filxhanë kafeje, vezë 6 kokrra, arra të qëruara 1 filxhan caji, recel (kokrra) 2 filxhanë kafeje, sheqer pudër 1 lugë gjelle.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama