Karkaleca te skuqur me vaj ulliri

Karkalecat e pastruar
Karkaleca te skuqur me vaj ulliri

Koha e pergatitjes 15 minuta.
Perberesit per 4 persona:

Duhet 1/2 kg karkaleca te pastruar
Gjysem litri vaj ulliri
Kater luge miell
Nje kokerr veze
Kripe
Majdanoz te grire
Gjysem gote qumesht.

Perziejme bashke qumeshtin, vezen, miellin, kripe dhe majdanoz dhe i rrahim per disa minuta. Karkalecat i fusim ne kete perzerje dhe i hedhim ne nje tigan. Ku kemi nxehur me perpara vajin e ullirit, qe te mos ngjiten karkalecat me njeri tjetrin. I skuqim deri sa te marrin ngjyre te arte. Piata eshte gati per servirje...


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama