Marjana Koçeku

Un nuk do ti kuptoj kurr shqiptaret qe te huajve u flasin keq per veten dhe vendin e tyne. E kuptoj qe doza e inferioritetit shumicen e hereve asht e nalte e kjo per shkak te mungeses se formimit personal po Shqipnia s’na ka faj pse na mban.
Nese nuk dini me c’ka me mbush vakumin e bisedave me te hujt pervec se t’folni keq per vendin tuej e rracen tuej po ju jap do ide c’ka me fole; kallxoni qe cdo krahine (jo vec qytet po edhe krahine) ka dialektin, folklorin e etnografine e vet unike, metamorfozen dhe historine e ushqimeve tona ( atyne autentike dhe jo te lana nga pushtuesi qe sado te shahen jane thjesht te jashtezakonshme kur gatuhen me dije e landen e pare te mire :))) , bukurite natyrore 360• , historine nder ma uniket ne Evrope dhe shum virtyte qe shqiptaret si kane humb akoma.
Nese kto nuk dini me i fole, ju lutem ma mir mos folni hiq sepse per negativitete nuk ka ma nevoje…
Jena teper te sertë me veten duke gjet vec arsye me u vet-sha me u vet-gjykue per gjana te rendomta nderkohe qe aty ku me t’vertete asht problemi e kalojm syqorrazi…
Un gjej shum arsye me ndeje n’kyt Shqipni por edhe me dashte shum ane tonat qe ky civilizimi i jashtem si ka ma :((((
Ps; teksa nigjoja nji bisede me shum kersheri mes shqiptarve dhe australianeve ku kishte vec ankesa dhe negativitet per Shqipnine
Huazuar nga FB: M. Koçeku.