Shenjat që tregojnë se trupi juaj është plot me toksina

Ndiheni vazhdimisht të lodhur, keni probleme me stomakun, shpesh keni dhimbje koke dhe ndryshime të humorit.

Problemi mund të jetë në helmet që futen në trup, më shpesh përmes pastës së dhëmbëve, deodorantit, kremrave, ujit të kontaminuar, frutave, perimeve dhe mishit.

Këtu janë disa simptoma që tregojnë se trupi është plot me toksina.

Ndjenjë e vazhdueshme e lodhjes

Kur jeni të lodhur që nuk keni gjumë të mjaftueshëm ose nuk punoni shumë gjatë ditës, është një ndjenjë normale. Por nëse vazhdimisht ndjeheni të rraskapitur, do të thotë që trupi juaj bllokohet nga helmet. Pra, mos pini shumë kafe, pasi nuk do t’ju bëjë të fortë. Kërkon një ndryshim në zakonet e ngrënies dhe zgjedhjen e duhur të kozmetikës.

Ndryshimet në peshën e trupit

Nëse ushtroni rregullisht dhe kufizoni konsumimin e kalorive, por ende nuk humbni peshë, problemi mund të jenë toksinat e grumbulluara në trup. Helmet që sjellim në trup ndikojnë gjithashtu në hormonet, kjo është arsyeja pse pesha e trupit mund të rritet ose të bjerë me shpejtësi. Merrni sa më shumë ujë të pastër.

Frymë e keqe

Fryma e keqe nuk është vetëm pasojë e higjienës së dobët të gojës. Mund të tregojë probleme në sistemin e tretjes, dhe mund të jetë një shenjë se mëlçia po lufton me një sasi të madhe helmi.

Probleme me zorrët

Kjo simptomë e helmimit mund të shoqërohet me dhimbje barku dhe dhimbje koke. Për shkak të sasisë së madhe të helmeve, zorrët janë të vështira për të punuar, dhe kjo është arsyeja pse stoli forcohet, gjë që çon në zbrazje të vështirë.

Ndjeshmëria e aromës

Nëse reagoni fort ndaj ndonjë erë, kjo do të thotë që trupi juaj po ju dërgon një sinjal se është i ngarkuar me kimikate. Kjo simptomë shpesh mund të shoqërohet me dhimbje koke dhe vjellje.

Dhimbje muskulore dhe dhimbje

Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbje muskulore, dhe ato nuk kalojnë edhe kur jeni aktiv fizikisht, duhet të merrni parasysh se çfarë po helmon trupi juaj.

Relacionet e lëkurës

Shfaqja e puçrrave në lëkurë, veçanërisht nëse ato janë të dhimbshme dhe kruajtëse, është një shenjë e qartë që trupi është i ngarkuar me toksina, si nga ushqimi ashtu edhe nga kozmetika.

j.l./ dita